Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody w Hydropolis

Na całym globie świętujemy dzisiaj Światowy Dzień Wody – przypomina Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK). 22 marca to dobry moment, by przypomnieć jak ważną rolę odgrywa woda w naszym życiu i jak wielkie zagrożenie niesie zmniejszanie się jej zasobów – dodaje MPWiK.

Woda jest niezbędnym elementem życia. Jest potrzebna, aby ugasić pragnienie i cieszyć się zdrowiem, ale także by wspierać rozwój gospodarczy i społeczny. Dlatego od 1993 r. w wielu krajach na różnych kontynentach obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Światowy Dzień Wody – racjonalnie gospodarować wodą

Tegorocznej edycji przyświeca myśl „Nie zostawiając nikogo w tyle” (ang. „Leaving no one behind”). Hasło to ma zwrócić uwagę, że woda powinna być dostępna dla wszystkich ludzi – niezależnie od tego gdzie mieszkają i kim są. W 2010 r. ONZ uznała „prawo do bezpiecznej i czystej wody pitnej i urządzeń sanitarnych jako prawo człowieka, które jest niezbędne do pełnego korzystania z życia”. Tymczasem na świecie są miliony ludzi, którzy nadal żyją bez czystej wody – podkreśla MPWiK.

Tylko 3% wody na świecie to woda pitna. Są takie rejony, gdzie dostęp do wody jest mocno ograniczony i wiąże się na przykład z godzinną wędrówką do najbliższego źródła. Trzeba o tym mówić. Chcemy uświadamiać ludzi, że zasoby wody pitnej stale maleją. Musimy uczyć racjonalnego gospodarowania wodą, tak by nie zabrakło jej dla przyszłych pokoleń – zauważa Witold Ziomek, prezes MPWiK.

Wrocławskie wodociągi z okazji dzisiejszego święta przygotowały film „Skąd pochodzi woda dla wrocławian?”. Dwuminutowa produkcja z lotu ptaka rozpoczyna się na… Opolszczyźnie. To tam woda z Nysy Kłodzkiej, dzięki kanałowi przerzutowemu w Michałowie, doprowadzana jest do rzeki Oława. Dalej zaprezentowane są wszystkie ważne miejsca i obiekty, dzięki którym woda w stolicy Dolnego Śląska spełnia europejskie standardy. Film uzmysławia skalę działalności i odpowiedzialności wrocławskiego MPWiK. Pokazuje, jak długą drogę musi przebyć woda, by wrocławianie odkręcając kran, mogli cieszyć się jej najwyższą jakością.

Przy okazji MPWiK przypomina, że przygotowało niezwykłe atrakcje w Centrum Wiedzy o Wodzie Hydropolis. Atrakcje te obejmują pokazy chemiczne i fizyczne, fotobudkę oraz nowy eksponat w strefie Stany Wody. Samo świętowanie Światowego Dnia Ziemi w Hydropolis przeciągnie się aż do niedzieli. Tego dnia odwiedzą je gwiazdy internetu: VNARF, N3JXIOM i TOFIKI. Co godzinę, od 10.00 do 17.00 w strefie wejścia będą opowiadać o wodzie w życiu codziennym i o konieczności jej oszczędzania. Po każdym wystąpieniu przeprowadzane będą konkursy z nagrodami.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MPWiK we Wrocławiu

fot. MPWiK we Wrocławiu

reklama