Środowiskowa lektura

Środowiskowa lektura

Majowe wydanie miesięcznika „Środowisko” tradycyjnie daje przegląd szeregu zagadnień związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska.

Wszystkich, którzy interesują się informacjami o jakości powietrza zainteresuje niewątpliwie publikacja pt. „Smog wygrywa”.

W materiale tym, pod którym podpisani są Andrzej Guła i Piotr Siergiej, można przeczytać, że „Polski Alarm Smogowy (PAS) dokonał kolejnej oceny postępów rządowego programu >>Czyste powietrze<<. W porównaniu z poprzednią oceną, z listopada 2017, widać pewne postępy, choć zdecydowana większość punktów programu pozostaje wciąż niezrealizowana”.

Kolejny materiał to przegląd informacji związanych z działaniami Komisji Europejskiej w obszarze ochrony środowiska.

„Z takiego przekonania wyszedł w 2017 r. młody prezydent Francji Emmanuel Macron i dziś, ku zaskoczeniu wielu sceptyków, wygląda na to, że osiągnie swój cel: zjednoczy ludzkość wokół słusznej idei przyjęcia swego rodzaju „konstytucji zrównoważonego świata”. Scenariusz przewiduje bowiem, że już za dwa lata społeczność międzynarodowa pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych i osobiście sekretarza generalnego ONZ António Guterresa, powinna przyjąć Globalny Pakt dla Środowiska.” – można przeczytać w artykule Krzysztofa Walczaka pt. „Konstytucja zrównoważonego świata. Globalny pakt dla środowiska”.

Środowiskowa lektura – kolejne wydanie miesięcznika

Jak zwykle, część wydania poświęcona została tematyce leśnej. Można tu m.in. przeczytać o tym, jak leśnicy porządkują tereny na których wystąpiły klęski żywiołowe.
Z kolei Mariusz Gadomski pyta „Co dalej z energią odnawialną?”, a Paweł Wójcik odnosi się do cen energii z odnawialnych jej źródeł (OZE) w tekście pt. „OZE gwałtownie tanieje”.

Środowisko

„Pierwszy magazyn energii elektrycznej powstał 2300 lat temu w Bagdadzie. W każdym razie tam znaleziono tak zwaną baterię z Bagdadu, która świadczy o tym, że starożytni nie tylko znali energię elektryczną, ale również potrafili ją magazynować i wykorzystać choćby do pozłacania figur, a nawet – o czym świadczą rzeźby w egipskich grobowcach – do oświetlenia.” – tak zaczyna się drugi artykuł napisany przez Pawła Wójcika noszący tytuł „Magazyn z prądem”.

„O metale ziem rzadkich na światowych rynkach biją się wszyscy. Wyścig w poszukiwaniu nowych złóż na lądzie i w głębiach oceanów trwa, od kiedy dotarło do przemysłu, jak rzadkie i drogocenne są to surowce. Mają podstawowe znaczenie dla przyszłości zielonej gospodarki, rozwoju źródeł czystej energii, produkcji aut o „zielonym napędzie” i innych przełomowych technologii. I choć niespełna dwa wieki temu nie zdawano sobie sprawy z ich obecności w przyrodzie, dzisiaj krzywa popytu idzie w górę. Eksperci przyznają, emancypując się od paliw kopalnych popadamy w nową zależność – pierwiastków ziem rzadkich.” – tak zaczyna się artykuł pt. „Boom na złoża”, którego autorką jest Krystyna Forowicz.

W dalszej kolejności przeczytać można także tekst pt. „Cement i beton w gospodarce o obiegu zamkniętym”.

Ponadto, w wydaniu opublikowano jeszcze szereg informacji i artykułów, do lektury, których gorąco zachęcamy!

 

partner medialny

reklama