Spotkanie z niedźwiedziem

Spotkanie z niedźwiedziem na turystycznym szlaku

Turystów wędrujących 13 sierpnia po babiogórskich szlakach czekało niespodziewane spotkanie z niedźwiedziem brunatnym. Jak podał Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM), dzikie zwierzę grasowało m.in. w okolicach schroniska na Markowych Szczawinach i Polany Kaczmarczykowej, zwracając uwagę na problem zaśmiecania obszarów przyrodniczych. Obecność niedźwiedzia to kolejna odsłona kampanii Województwa Małopolskiego pt. „Nie zaśmiecaj naszego domu”.

Spotkanie z niedźwiedziem w ramach akcji „Nie zaśmiecaj naszego domu”

Ambasador kampanii przyciągał uwagę turystów, zarówno dzieci, jak i dorosłych, a najmłodsi rozmawiając z nim uczyli się, jak należy zachowywać się na szlakach górskich i jakie zwierzęta można na nich spotkać. Z kolei starsi niejednokrotnie wykazywali zdziwienie, że na terenach zamieszkiwanych przez dzikie zwierzęta nie tylko nie wolno zostawiać odpadów, które nie rozłożą się w sposób naturalny, ale także odpadków organicznych, jak ogryzki jabłek czy skórki od bananów.

– Wędrując górskimi szlakami, po leśnych ścieżkach, w parkach narodowych często zapominamy, że w tych miejscach nie jesteśmy sami. Towarzyszą nam wokół dyskretnie mieszkańcy tych terenów – zwierzęta. W ramach naszej kampanii wychodzą z cienia, stając z turystami oko w oko, by w sposób sugestywny upomnieć się o szacunek dla miejsc zielonych i ostrzec przed wyrzucaniem tam śmieci – skomentował Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Jak informuje UMWM, w ramach kampanii „Nie zaśmiecaj naszego domu” na terenie całej Małopolski pojawiło się 300 plakatów rozmieszczonych m.in. przy wejściach na popularne szlaki w nadleśnictwach, parkach narodowych i krajobrazowych. Dzikie zwierzęta są także bohaterami spotów radiowych oraz animacji wyświetlanej w pociągach Kolei Małopolskich. Kampania potrwa od 31 sierpnia br., a jej najważniejszymi celami są zapobieganie zostawianiu śmieci na obszarach zielonych i na szlakach turystycznych oraz budowanie świadomości ekologicznej u osób odwiedzających te miejsca.

Ambasadora kampanii niedźwiedzia brunatnego na żywo można było już spotkać na akcji Czyste Tatry ekoMałopolska 2019, podczas Małopolska Tour w Myślenicach, a już niebawem pojawi się także na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych Kraków International Green Film Festival (KIGFF).

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. UMWM

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama