Spotkanie z niedźwiedziem

Spotkanie z niedźwiedziem na turystycznym szlaku

Turystów wędrujących 13 sierpnia po babiogórskich szlakach czekało niespodziewane spotkanie z niedźwiedziem brunatnym. Jak podał Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM), dzikie zwierzę grasowało m.in. w okolicach schroniska na Markowych Szczawinach i Polany Kaczmarczykowej, zwracając uwagę na problem zaśmiecania obszarów przyrodniczych. Obecność niedźwiedzia to kolejna odsłona kampanii Województwa Małopolskiego pt. „Nie zaśmiecaj naszego domu”.

Spotkanie z niedźwiedziem w ramach akcji „Nie zaśmiecaj naszego domu”

Ambasador kampanii przyciągał uwagę turystów, zarówno dzieci, jak i dorosłych, a najmłodsi rozmawiając z nim uczyli się, jak należy zachowywać się na szlakach górskich i jakie zwierzęta można na nich spotkać. Z kolei starsi niejednokrotnie wykazywali zdziwienie, że na terenach zamieszkiwanych przez dzikie zwierzęta nie tylko nie wolno zostawiać odpadów, które nie rozłożą się w sposób naturalny, ale także odpadków organicznych, jak ogryzki jabłek czy skórki od bananów.

– Wędrując górskimi szlakami, po leśnych ścieżkach, w parkach narodowych często zapominamy, że w tych miejscach nie jesteśmy sami. Towarzyszą nam wokół dyskretnie mieszkańcy tych terenów – zwierzęta. W ramach naszej kampanii wychodzą z cienia, stając z turystami oko w oko, by w sposób sugestywny upomnieć się o szacunek dla miejsc zielonych i ostrzec przed wyrzucaniem tam śmieci – skomentował Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Jak informuje UMWM, w ramach kampanii „Nie zaśmiecaj naszego domu” na terenie całej Małopolski pojawiło się 300 plakatów rozmieszczonych m.in. przy wejściach na popularne szlaki w nadleśnictwach, parkach narodowych i krajobrazowych. Dzikie zwierzęta są także bohaterami spotów radiowych oraz animacji wyświetlanej w pociągach Kolei Małopolskich. Kampania potrwa od 31 sierpnia br., a jej najważniejszymi celami są zapobieganie zostawianiu śmieci na obszarach zielonych i na szlakach turystycznych oraz budowanie świadomości ekologicznej u osób odwiedzających te miejsca.

Ambasadora kampanii niedźwiedzia brunatnego na żywo można było już spotkać na akcji Czyste Tatry ekoMałopolska 2019, podczas Małopolska Tour w Myślenicach, a już niebawem pojawi się także na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych Kraków International Green Film Festival (KIGFF).

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. UMWM

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama