segregować odpady

Śmieciuch nauczy segregować odpady

Będzie zachęcała najmłodszych szczecinian do segregowania śmieci i pokazywała, jak prawidłowo to robić – mowa o zielonej maskotce, którą będzie można spotkać m.in. na szczecińskich bulwarach.

Śmieciuch – bo tak nazywa się maskotka – zjednał sobie sympatię szczecinian już podczas minionych Dni Morza. Teraz będzie można go spotkać w trakcie Bulwarove (27 – 28 lipca) oraz lipcowej Miejskiej Strefy Letniej (6-7 lipca).

Jak segregować odpady? – Śmieciuch podpowie

Jak podaje Urząd Miasta Szczecin (UM), maskotka ma w przystępny i atrakcyjny sposób zachęcać najmłodszych do segregowania odpadów. Na specjalnych stoiskach EcoSzczecin na maluchy czekać będą również animacje i zabawy tematyczne, a także proekologiczne gadżety. Dorośli natomiast otrzymają materiały informacyjne na temat nowych zasad segregowania odpadów. Jesienią Śmieciuch będzie kontynuował swoją proekologiczną misję w szczecińskich szkołach.

Przy okazji UM przypomina, że 1 lipca br. w Szczecinie w życie wchodzą zmiany w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. Wynikają one z rozporządzenia Ministra Środowiska, określającego zasady segregowania odpadów. Najważniejsza ze zmian dotyczy wprowadzenia nowej frakcji odpadów segregowanych – biodegradowalnych. Tym samym do dobrze znanych pojemników i worków w trzech kolorach: żółtym (tworzywa sztuczne i metale), zielonym (szkło) i niebieskim (papier), dołącza na stałe kolejny – brązowy.

Do tego rodzaju worków, oprócz liści i trawy, powinny trafiać również wszystkie tzw. roślinne resztki z gospodarstw domowych, czyli przede wszystkim: obierki, resztki warzyw i owoców, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, a także fusy z kawy i herbaty. Co ważne, odpadki te należy wrzucać do pojemnika luzem, bez woreczków czy innych opakowań – podkreśla UM.

Aby nikt nie miał wątpliwości jakie odpady, do jakiego pojemnika lub worka powinny trafić po 1 lipca br., Miasto kontynuować będzie kampanię informacyjną. Jest ona adresowana do mieszkańców. Jej drugi etap będzie prowadzony (w ostatnim tygodniu czerwca i pierwszym tygodniu lipca) w serwisach internetowych i na portalach społecznościowych oraz w lokalnych mediach. Jednocześnie szczeciński magistrat informuje, że do mieszkańców domków jednorodzinnych trafiły już ulotki informujące o zmianach i nowych zasadach. Do mieszkańców domów wielorodzinnych informacje dotrą za pośrednictwem zarządców, w formie zarówno plakatów, jak i ulotek.

Dla wszystkich przygotowana została specjalna strona internetowa: www.segregujemy.ecoszczecin.pl. Zostały tam wyszczególnione wszystkie frakcje odpadów z konkretnymi przykładami śmieci, które na co dzień wyrzucają mieszkańcy.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Szczecin

fot. UM Szczecin

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

 

reklama