segregować odpady

Śmieciuch nauczy segregować odpady

Będzie zachęcała najmłodszych szczecinian do segregowania śmieci i pokazywała, jak prawidłowo to robić – mowa o zielonej maskotce, którą będzie można spotkać m.in. na szczecińskich bulwarach.

Śmieciuch – bo tak nazywa się maskotka – zjednał sobie sympatię szczecinian już podczas minionych Dni Morza. Teraz będzie można go spotkać w trakcie Bulwarove (27 – 28 lipca) oraz lipcowej Miejskiej Strefy Letniej (6-7 lipca).

Jak segregować odpady? – Śmieciuch podpowie

Jak podaje Urząd Miasta Szczecin (UM), maskotka ma w przystępny i atrakcyjny sposób zachęcać najmłodszych do segregowania odpadów. Na specjalnych stoiskach EcoSzczecin na maluchy czekać będą również animacje i zabawy tematyczne, a także proekologiczne gadżety. Dorośli natomiast otrzymają materiały informacyjne na temat nowych zasad segregowania odpadów. Jesienią Śmieciuch będzie kontynuował swoją proekologiczną misję w szczecińskich szkołach.

Przy okazji UM przypomina, że 1 lipca br. w Szczecinie w życie wchodzą zmiany w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. Wynikają one z rozporządzenia Ministra Środowiska, określającego zasady segregowania odpadów. Najważniejsza ze zmian dotyczy wprowadzenia nowej frakcji odpadów segregowanych – biodegradowalnych. Tym samym do dobrze znanych pojemników i worków w trzech kolorach: żółtym (tworzywa sztuczne i metale), zielonym (szkło) i niebieskim (papier), dołącza na stałe kolejny – brązowy.

Do tego rodzaju worków, oprócz liści i trawy, powinny trafiać również wszystkie tzw. roślinne resztki z gospodarstw domowych, czyli przede wszystkim: obierki, resztki warzyw i owoców, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, a także fusy z kawy i herbaty. Co ważne, odpadki te należy wrzucać do pojemnika luzem, bez woreczków czy innych opakowań – podkreśla UM.

Aby nikt nie miał wątpliwości jakie odpady, do jakiego pojemnika lub worka powinny trafić po 1 lipca br., Miasto kontynuować będzie kampanię informacyjną. Jest ona adresowana do mieszkańców. Jej drugi etap będzie prowadzony (w ostatnim tygodniu czerwca i pierwszym tygodniu lipca) w serwisach internetowych i na portalach społecznościowych oraz w lokalnych mediach. Jednocześnie szczeciński magistrat informuje, że do mieszkańców domków jednorodzinnych trafiły już ulotki informujące o zmianach i nowych zasadach. Do mieszkańców domów wielorodzinnych informacje dotrą za pośrednictwem zarządców, w formie zarówno plakatów, jak i ulotek.

Dla wszystkich przygotowana została specjalna strona internetowa: www.segregujemy.ecoszczecin.pl. Zostały tam wyszczególnione wszystkie frakcje odpadów z konkretnymi przykładami śmieci, które na co dzień wyrzucają mieszkańcy.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Szczecin

fot. UM Szczecin

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama