„Śmieci skrzydeł nie mają”

„Śmieci skrzydeł nie mają” także w Bieszczadach

Ogólnopolska akcja „Śmieci skrzydeł nie mają” dotarła do Bieszczadzkiego Parku Narodowego! W schronisku Koliba u podnóża Połoniny Caryńskiej pojawiła się tabliczka z symbolem akcji – orłem przednim, który przypomina turystom, że: „Śmieci skrzydeł nie mają!” i zachęca by znieść swoje odpady na dół, tam je posegregować i wrzucić do odpowiednich pojemników.

Dominik Dobrowolski – organizator akcji i ekolog tym razem wybrał się w Bieszczady, by wziąć udział w zorganizowanych przez WWF warsztatach fotograficznych dla Strażniczek i Strażników Rzek – laureatów konkursu fotograficznego. Warsztaty prowadził jeden z najlepszych w Polsce fotografików przyrody – Grzegorz Bobrowicz.

Schronisko w Bieszczadach „oznakowane” w ramach akcjiŚmieci skrzydeł nie mają”

Nie byłbym sobą, gdybym nie namówił grupy uczestników warsztatów na wyprawę w góry. Odwiedziliśmy przepięknie położone schronisko Kolibę u podnóża Połoniny Caryńskiej, aby wspólnymi siłami przykręcić tam orła przedniego, który namawia turystów do zabierania swoich śmieci ze sobą – opowiada Dominik Dobrowolski.

Akcję „Śmieci skrzydeł nie mają” wspiera Koalicja Recykling Górom, którą tworzą organizacje, instytucje oraz miłośnicy gór z całej Polski. Od samego początku wśród koalicjantów działa także Fundacja ProKarkon.

Zaśmiecanie terenów górskich jest nie tylko nieetyczne, ale jest również przejawem marnotrawienia cennych surowców. W myśl zasady „Nie ma śmieci, są surowce” zużyte opakowania nie powinny trafiać do lasów czy na wysypiska, ale być selektywnie zbierane, a następnie poddawane recyklingowi, ponieważ stanowią cenny surowiec wtórny, z którego, jak to ma miejsce np. w przypadku kartonów do napojów, można odzyskać celulozę, którą używa się ponownie do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur – podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.

Gdzie można znaleźć tabliczki z hasłem „Śmieci skrzydeł nie mają”?

Akcja „Śmieci skrzydeł nie mają” realizowana jest od wiosny 2018 r. Orły przednie – symbol akcji – umieszczone na tabliczkach edukacyjnych można już spotkać w Karkonoszach (Samotnia i Strzecha Akademicka, Zamek Chojnik, Na Przełęczy Okraj, Jelenka, Pod Łabskim Szczytem i na Hali Szrenickiej), w Górach Suchych (Andrzejówka), w Beskidzie Śląskim (Klimczok i Szyndzielnia), w Górach Stołowych (Szczeliniec), Rudawach Janowickich ( Szwajcarka), Górach Izerskich (Chatka Górzystów, Stacja Orle, Wysoki Kamień, Perła Zachodu) i w Tatrach (Murowaniec). Więcej informacji o akcji na stronie www.cycling-recycling.eu.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. www.cycling-recycling.eu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu