Słownik segregacji

Słownik segregacji odpadów komunalnych – dla osób niewidomych i słabowidzącym

Pod koniec marca swoją premierę miały dwie edycje wydawnictwa pt. „Słownik segregacji” odpadów komunalnych dedykowane osobom niewidomym i słabowidzącym. Wydawnictwa powstały dzięki współpracy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku (ZU) z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku (UM). Publikacje powstały w drukarni Wydawnictw Polskiego Związku Niewidomych (PZN) – dodaje gdański magistrat.

„Słownik segregacji” przygotowany na bazie aplikacji

„Słownik segregacji” odpadów z gospodarstw domowych powstał na bazie danych z aplikacji Czyste Miasto Gdańsk, która w Internecie jest dostępna od roku. Początkowo słownik istniał tylko w wersji elektronicznej, później jednak został wydrukowany z myślą o jak najszerszym dotarciu do grupy seniorów, czyli osób przedkładających papier nad Internet, a których potrzeby, w zakresie dostępu do edukacji odpadowej, są takie same jak innych grup – tłumaczy UM. Po seniorach przyszedł czas na osoby niewidome i słabowidzące, czyli wersję słownika z punktowym pismem Braille’a oraz wersję dostosowaną do potrzeb osób słabowidzących.

Ułatwienie codziennego funkcjonowania osobom z niepełnosprawnością stanowi podstawę przyjętego Uchwałą Rady Miasta Gdańska Modelu na rzecz Równego Traktowania – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i dodaje: – Dotyczy to nie tylko prac na rzecz dostępności do atrakcji miejskich, ale także umożliwienie tym grupom aktywnego uczestniczenia w różnych aspektach życia społecznego i braku ich rezygnacji z czynności, które przynoszą korzyść środowisku i budują poczucie, że mamy realny wpływ na to, co po sobie zostawimy.

Co zawiera „Słownik segregacji”?

„Słownik segregacji” w prosty i zrozumiały sposób pomaga odnaleźć się w zawiłych czasami tajnikach segregacji odpadów we własnym gospodarstwie domowym, czyli na najważniejszym etapie, to znaczy u tzw. „źródła” – przekonuje UM. Magistrat dodaje, że można w nim znaleźć obszerny indeks odpadów wraz z informacją, do jakiego pojemnika powinny one trafić. To jednak nie wszystko. Zawarte są tam także inne informacje z obszaru gospodarki odpadami czy wskazówki, jakie odpady kwalifikują się do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (do PSZOK-u).

Publikacja zawiera również popularne fakty i mity na temat segregacji śmieci, podstawowe zasady segregacji odpadów oraz ciekawostki, takie jak czas rozkładu odpadów, ekonawyki czy hierarchię postępowania z odpadami. Informuje także o tym, co jako mieszkańcy możemy zrobić, by ograniczyć ilość odpadów i jakie metody są najbardziej pożądane – mówi Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Jaki odpad, do którego pojemnika? – pomoże „Słownik segregacji”

Magistrat przekonuje, że „Słownik segregacji” pomaga w odpowiedzi na pytanie: „Do jakiego pojemnika powinniśmy dany odpad wyrzucić?”. Bowiem wiele odpadów cały czas sprawia trudność, są takie, przy których musimy się dłużej zastanowić, zanim wyrzucimy go do odpowiedniego pojemnika.

Słownik segregacji pomaga mieszkańcom lepiej segregować odpady. Dlaczego jest to ważne? Chodzi o to, by jakość segregacji była lepsza, a co za tym idzie ilość odpadów, które nie będą się nadawały do odzysku i trafią na składowisko, mniejsza – mówi Michał Dzioba, prezes ZU.

Słownik to wydawnictwo, które nieustannie będzie ewoluowało, a jego kolejne wydania będą uaktualniane i uzupełniane nowymi treściami – zaznacza UM. Niniejsze publikacje powstały w drukarni znajdującej się w strukturach Wydawnictw PZN.

Z ważną wiedzą do większej liczby osób z dysfunkcją wzroku

Segregacja odpadów jest ważnym obszarem codziennego życia wszystkich mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że jako osoby z niepełnosprawnością zostaliśmy włączeni do tak szerokiej kampanii informacyjnej. Edukacja, a co za tym idzie zwiększanie poziomu świadomości i odpowiedzialności są gwarancją dobrych postaw. Przygotowanie „Słownika segregacji” w wersji dostosowanej do potrzeb osób słabowidzących oraz w wersji z punktowym pismem Braille’a pozwala dotrzeć z ważną wiedzą do większej ilości osób z dysfunkcją wzroku. Coraz więcej usług czy ofert jest dostępnych dla osób ze szczególnymi potrzebami. To cieszy. Mamy również nadzieję, że materiał, który zostanie opublikowany w sieci również będzie cyfrowo dostępny. Tak, aby osoby posiadające odpowiednie narzędzia i możliwości cyfrowe mogły samodzielnie zapoznać się z treścią słownika. Takimi – w zasadzie niewielkimi krokami wspólnie tworzymy coś wielkiego dla ochrony środowiska i życia na Ziemi – podkreśla Marcelina Hernik, prezes Fundacji I SEE YOU.

„Słownik segregacji” – bardzo dobra inicjatywa!

„Słownik segregacji” dla osób niewidomych z punktowym pismem Braille’a i słabowidzących w powiększonym druku to bardzo dobra inicjatywa. Bardzo cieszymy się, że powstają tego typu pomoce, które ułatwiają życie i dają niewidomym takie same szanse na włączenie się do odpowiedzialnego postępowania z odpadami i dbanie o naszą planetę jak innym. Tym bardziej, że nasze stowarzyszenie – jako grupa licząca około 500 osób – chce brać czynny udział w działaniach na rzecz środowiska – dodaje Krystyna Dzióbek, prezes Okręgu Pomorskiego PZN.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. Dominik Paszliński

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama