Skup butelek w szkole podstawowej

Skup butelek w szkole podstawowej

Jak dbać o środowisko i zwiększać świadomość ekologiczną – pyta Urząd Miasta Gdyni (UM). Tymczasem odpowiedź w postaci organizacji skupu butelek, przy wsparciu gdyńskiego samorządu, znaleźli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 31 w Gdyni (SP).

Skup butelek w Szkole Podstawowej nr 31 w Gdyni z inicjatywy uczniów

Na początku planowaliśmy butelkomat i z tym pomysłem poszliśmy do pana prezydenta. Podczas spotkania z prezydentem stwierdziliśmy, że bardziej ekologicznie będzie po prostu wprowadzić w naszej szkole kaucje za plastikowe butelki. I tak się to zaczęło. Dążymy do tego, aby do 10 lutego cała akcja ruszyła na 100% – mówi Stanisław Korycki, uczeń z klasy VII A SP, jeden z pomysłodawców skupu butelek. – Bardzo chcemy nauczyć dzieci i młodzież segregowania śmieci od małego – nasza akcja ma ich do tego zmotywować – dodaje Paulina Borawska z klasy VIII A SP, również zaangażowana realizację idei.

Jak skup butelek działa w praktyce? – Najpierw kupujemy w sklepiku napój w butelce z logiem naszego samorządu uczniowskiego. Gdy opakowanie zostanie opróżnione, idziemy do sklepiku, gdzie dostajemy zwrot kaucji i wrzucamy butelkę do właściwego śmietnika. Jeśli jest to butelka z automatu, to po zwrot kaucji można podejść do mnie lub koleżanki, czekamy tu na długiej przerwie – wyjaśnia Zuzanna Kamrowska z VIII A SP.

Jak zaznacza UM, pomysł samorządu uczniowskiego wsparł samorząd Gdyni, który przekazał środki na zakup drukarki do etykiet, sfinansował materiały promocyjne akcji i pojemniki na oddawane butelki.

Skup butelek w szkole podstawowej rozszerzą o skup puszek?

Jest to w pełni inicjatywa uczniów, którzy myślą o klimacie, ekologii, o tym, że sprzedaży napojów powinna towarzyszyć kaucja za butelki. To fenomenalny przykład zaangażowania młodzieży, które może zawstydzić osoby dorosłe. W tej szkole zaczyna funkcjonować system kaucyjny, jaki działa w wielu miejscach na świecie. Skoro nie mamy rozwiązań na poziomie krajowym, młodzież wprowadziła to w swojej szkole sama. Zasługuje to na gratulacje. Z tego, co mi wiadomo, jest to jedyna taka szkoła w Polsce – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Tymczasem sami uczniowie nie spoczywają na laurach. W planach mają już rozszerzenie akcji o skup puszek – dodaje UM.

Na podstawie www.gdynia.pl

fot. Paweł Kukla/UM Gdynia

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama