Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” (ZKG) poinformował, że objął patronatem cykliczną akcję piknik ekologiczny – „Sieradz bierze oddech”. Piknik jest organizowany przez Miasto Sieradz.
Jak podaje ZKG, sześciodniowa akcja połączona jest z 15 edycją Festiwalu Recyklingu. W dniach 13 – 18 maja mieszkańcy Sieradza mogą dostarczać na Stację Przeładunkową Odpadów Komunalnych w Sieradzu odpady i wymieniać je na walutę ekologiczną w postaci Ekodukatów. Aby zdobyć jednego ekodukata należy dostarczyć 0,25 kg zużytych baterii, 0,5 kg puszek aluminiowych, 3 kg zużytego sprzętu elektrycznego lub odpady problemowe.
Festiwal Recyklingu i piknik ekologiczny ze wsparciem ZKG „Czyste Miasto, Czysta Gmina”
Finał Festiwalu Recyklingu, jako część pikniku ekologicznego „Sieradz bierze oddech”, odbędzie się na Placu Teatralnym w zrewitalizowanej części Sieradza. Podczas pikniku będzie można zapoznać się z pracami dzieci i młodzieży, które wzięły udział w konkursach plastycznych. Chodzi o konkursy pt. „Nasze działania ocalą życie na Ziemi” i „Nasi skrzydlaci przyjaciele”. W trakcie wydarzenia można będzie także obejrzeć spektakle teatralne w wykonaniu naszych milusińskich „Jestem EKO – bierz przykład”. Podczas pikniku przewidziane jest również wiele atrakcji dla mieszkańców w postaci plenerowych warsztatów o nazwie „Las zamknięty w słoiku. W programie imprezy znajdą się również pokazy naukowe Centrum Nauki Kopernik.
W dniu samego finału Festiwalu Recyklingu, czyli 18 maja ZKG również będzie czynnie uczestniczył w akcji, zabezpieczając odbiór odpadów za pomocą mobilnego punktu zbierania odpadów problemowych oraz wystawiając swoje stanowisko informacyjno-edukacyjne.
W ubiegłym roku podczas sześciodniowej akcji Stację Przeładunkową Odpadów Komunalnych w Sieradzu odwiedziło ponad 550 mieszkańców Sieradza, którzy dostarczyli łącznie prawie 20 ton odpadów otrzymując w zamian walutę ekologiczną. Sieradzanie na Ekodukaty wymienili 2,64 ton zużytych baterii, 0,54 ton puszek aluminiowych, 0,94 tony odpadów problemowych oraz rekordową ilość 15,44 ton zużytego sprzętu elektrycznego. W dniu finału ustawiały się wówczas długie kolejki po sadzonki roślin czy po gadżety ekologiczne.
Na podstawie informacji nadesłane przez ZKG „Czyste Miasto, Czysta Gmina”
fot. ZKG „Czyste Miasto, Czysta Gmina”