Wymienili odpady na ekowalutę

Sieradzanie wzięli oddech i wymienili odpady na ekowalutę

Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” (ZKG) poinformował, że w Sieradzu odbył się „Piknik ekologiczny – Sieradz bierze oddech – czystość powietrza i ziemi zależy od nas”.

Akcję zorganizowaną przez Miasto Sieradz Związek Komunalny Gmin objął patronatem. Sześciodniowa akcja połączona była z 14. edycją Festiwalu Recyklingu „Segregujesz, nic nie marnujesz”.

Wymienili odpady na ekowalutę, czyli 14. Festiwal Recyklingu w Sieradzu

W dniach 10 – 14 września br. sieradzanie mogli dostarczać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) na Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu odpady i wymieniać je na „walutę ekologiczną” – Ekodukaty. Aby zdobyć jednego ekodukata należało dostarczyć 0,25 kg zużytych baterii, 0,5 kg puszek aluminiowych, 2 kg zużytego sprzętu elektrycznego lub odpady problemowe.

Finał Pikniku ekologicznego „Sieradz bierze oddech” odbył się na Placu Teatralnym w Sieradzu. Można się tam było zapoznać z pracami dzieci i młodzieży w ramach projektu pt. „Coś z niczego”. Odwiedzający mogli także uczestniczyć w warsztatach pt. „Drugie życie odpadów – Las zamknięty w słoiku” czy obejrzeć działania „sprzątającego psa”. W programie imprezy znalazły się również wystawy o tematyce związanej z ochroną powietrza, konkursy wokalne, przedstawienia teatralne i pokazy mody ekologicznej.

W dniu finału, 15 września br., pracownicy PSZOK-u i Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” ZUOK „Orli Staw”, reprezentujący ZKG czynnie uczestniczyli w całej akcji, przyjmując od mieszkańców odpady do Mobilnego Punktu Zbierania Odpadów Niebezpiecznych i Problemowych. Podczas sześciodniowej akcji PSZOK przy Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych w Sieradzu odwiedziło ponad 550 mieszkańców miasta, którzy dostarczyli łącznie prawie 20 tys. kg odpadów. Zostały one wymienione na ekowalutę. Na Ekodukaty sieradzanie wymienili: 2638 kg zużytych baterii, 540 kg puszek aluminiowych, 943 kg odpadów problemowych oraz rekordową ilość – bo aż 15 445 kg – zużytego sprzętu elektrycznego.

Otrzymaną walutę w dniu finału akcji mieszkańcy mogli odebrać sadzonki roślin lub gadżety ekologiczne. Ustawiały się po nie długie kolejki chętnych. Po raz czternasty mieszkańcy Sieradza nie zawiedli, dostarczając imponujące ilości odpadów, które nie trafiły do zmieszanych odpadów komunalnych lub w inne nie przeznaczone do tego miejsce. Sieradzki PSZOK cieszył się ogromną popularnością a część mieszkańców dostarczając odpady odkrywała jego istnienie deklarując chęć odwiedzania go w przyszłości.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ZKG „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

fot. ZKG „Czyste Miasto, Czysta Gmina”

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama