Sadzimy Tlen

„Sadzimy Tlen” – start ogólnopolskiego konkursu

Fundacja Ekologiczna ARKA poinformowała w minioną środę (14 października), że w ramach programu „Zielona Ręka” inauguruje ogólnopolski konkurs „Sadzimy Tlen”.

„Sadzimy Tlen” – akcja promuje sadzenie drzew

Organizacja zachęca: „Dbasz o planetę i starasz się pozytywnie wpływać na środowisko, sadząc drzewa? Świetnie się składa, bo mamy fajny konkurs, w którym możesz wygrać jeden z 10 bonów o wartości 100 zł do wykorzystania w sieci empik”.

A co trzeba zrobić by ubiegać się o nagrodę? Należy wejść na stronę internetową www.sadzimytlen.pl i zgłosić drzewo (drzewa), które zostało zasadzone w tym roku, a w formularzu napisać kilka słów o swoim działaniu i dodać zdjęcie. Osoby, które – zdaniem Fundacji – dodadzą 10 najciekawszych relacji zostaną nagrodzone. Na dodawanie zgłoszeń jest czas do końca października – zaznacza ARKA. Z regulaminem konkursu można zapoznać się w Internecie.

Organizacja zaznacza, że celem akcji jest promocja sadzenia drzew jako jednego z najbardziej konkretnych działań proekologicznych, które można prowadzić dla łagodzenia zmian klimatycznych. Sadzenie drzew ma także istotne znaczenie antysmogowe w miastach. Organizacja ekologiczna podkreśla, że ostatnie badania fińskich naukowców dowodzą, iż każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania rocznie 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie ok. 26 mld ton.

„Sadzimy Tlen” w ramach programu „Zielona Ręka”

Fundacja ARKA zaznacza przy tym, że każdy człowiek rocznie emituje 8 ton CO2. – W ramach akcji zamierzamy promować sadzenie drzew, nakłaniać mieszkańców do zakładania ogrodów przyjaznych dla ludzi, zwierząt i środowiska oraz prowadzić szeroką akcję edukacyjną w placówkach oświatowych, organizacjach i instytucjach – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes ARKI.

Fundacja podkreśla, że drzewa sadzi od początku swojej działalności. Zachęca do tego także uczestników prowadzonych przez siebie akcji edukacyjnych, np. „Drzewko za surowce”, podczas której od 2005 r. otrzymują oni sadzonki drzew za przyniesione surowce wtórne. W sumie, w ramach akcji przeprowadzonych przez ARKĘ zasadzono ponad 100 tys. drzew.

Przy okazji Fundacja zaznacza, że akcja organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej „Zielona Ręka”, w którym już uczestniczy ponad 500 tys. osób. Dla szkół zostaną przygotowane materiały edukacyjne, scenariusze lekcji tematycznych o poszanowaniu zasobów wodnych, propozycje działań. W oparciu o te materiały w szkołach w całej Polsce podejmowane będą różnorodne działania, z których relacje będą umieszczane na Mapie Aktywności Ekologicznej na stronie www.zielonareka.pl – dodaje ARKA.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama