Rzeszów nie zgadza się na smog

„Rzeszów nie zgadza się na smog” – projekt edukacyjny

Na rzeszowskim Rynku, w miniony piątek (19. listopada) odbył się happening będący wspólnym apelem ekologicznym o ochronę powietrza przed smogiem i stanowiący protest przeciwko spalaniu śmieci w instalacjach grzewczych – poinformował Urząd Miasta Rzeszowa (UM). Wydarzenie było częścią projektu „Rzeszów nie zgadza się na smog”.

Happening na rynku w ramach projektu „Rzeszów nie zgadza się na smog”

W tym proekologicznym wydarzeniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie EKOSKOP wraz z dziećmi i młodzieżą rzeszowskich szkół udział wziął Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Jak podał UM, akcję połączono z demonstracją pomiaru zapylenia powietrza oraz edukacją ekologiczną i odczytywaniem listów dzieci i młodzieży do sąsiadów, zawierających apel o niepalenie śmieci w domowych instalacjach grzewczych.

– Rzeszów walczy ze smogiem. Wymieniamy stare piece, tworzymy murale antysmogowe. Na razie mamy w Rzeszowie dwa takie murale, ale niedługo będzie ich więcej. Najlepszym sposobem walki ze smogiem jest jednak sadzenie drzew, dlatego zapraszam Was wszystkich, którzy, jak widać nie boicie się deszczu, przyjdźcie jutro na wspólny spacer ze mną i wspólnie wybierzmy kolejne miejsca, w których pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej posadzą drzewa. Startujemy jutro o 10:00 w Parku Niezapominajek przy ul. Wiktora. Walczymy – mówił prezydent Fijołek.

„Rzeszów nie zgadza się na smog” – co składa się na projekt?

Happening na rzeszowskim Rynku zorganizowany był w ramach umowy zawartej pomiędzy Miastem Rzeszów a Stowarzyszeniem EKOSKOP. Na realizację tego zadania publicznego ujętego w projekt pn. „Rzeszów nie zgadza się na smog” Miasto przekazało Stowarzyszeniu dotację w wysokości 10 tys. zł. Wspomniany projekt ma być realizowany do 15. grudnia 2021 r., a składa się on z kilku elementów. Jednym z nich będą warsztaty edukacyjno-dyskusyjne dla mieszkańców i aktywistów lokalnych organizacji pozarządowych i aktywnych grup obywateli z udziałem zaproszonych przedstawicieli władz Rzeszowa pt. „Miasto, a smog – co możemy zrobić”. Następnym elementem projektu ma być opracowanie i wydrukowanie oraz dystrybucja 220 sztuk listu obywatelskiego pt. „Drogi sąsiedzie”. Ma on zawierać apel o nie spalanie odpadów w domowych instalacjach grzewczych. List będzie przekazywany właścicielom domów jednorodzinnych z piecami węglowymi przez harcerzy i wolontariuszy organizacji pozarządowych i młodzieżowych.

Jakie jeszcze elementy zawierają się w projekcie?

Ponadto zaplanowano warsztat edukacyjno-dyskusyjny dla nauczycieli, a także opracowanie, nagranie i przekazanie do szkół (do odtwarzania na godzinach wychowawczych lub na zajęciach pozalekcyjnych albo w ramach zajęć własnych ucznia) filmiku pt. „Domowe rady na smog”. Film będzie zawierać informacje o smogu i opinie, jak przeciwdziałać zanieczyszczeniu smogiem. Ostatnimi elementami projektu będą organizacja stoiska edukacyjno-informacyjnego o smogu i zasadzenie wspólnie z prezydentem Rzeszowa symbolicznego Drzewa Antysmogowego (na skwerze im. Kotowicza).

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Rzeszowa

reklama

 

reklama