Ruszyła budowa Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach w Warszawie

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach ruszyła. Inwestycja ma być gotowa w 2023 r. i obejmie także remont leśniczówki – informuje Urząd m.st. Warszawy (UM). Nowy obiekt dydaktyczny, który powstaje przy ul. Papirusów – obok Lasu Młocińskiego – będzie bazą dla miejskich leśników.

Centrum Edukacji Ekologicznej będzie służyć mieszkańcom

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, podkreśla, że centrum będzie służyć rodzinom, uczniom i przedszkolakom. Budynek będzie posiadał sale konferencyjno-warsztatowe, edukacyjne, biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne. Zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Jak tłumaczy UM, technologia drewniana modułowa pozwoli na energooszczędność. Obiekt będzie wyposażony w ogrzewanie z pomp ciepła i fotowoltaiki, zielony dach i ogród deszczowy. Teraz wykonywane są izolacja i zbrojenia. Trwa wylewanie płyty fundamentowej. Remont leśniczówki jest zaawansowany. Prace obejmują drewnianą konstrukcję, izolację piwnicy, ściany zewnętrzne i kominy. Po zakończeniu prac leśniczówka również posłuży jako miejsce edukacji ekologicznej.

Magistrat dodał, że inwestycja została dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna”.

Inspiracja dla innych…

Centrum Edukacji Ekologicznej będzie współpracować z innymi instytucjami edukacyjnymi, jak szkoły i przedszkola – zaznaczył UM. Zajęcia będą obejmować tematy takie jak: recykling, oszczędzanie energii, ochrona bioróżnorodności czy zrównoważone rolnictwo. Warsztaty będą dostosowane do różnych grup wiekowych.

Wspólne projekty pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów edukacyjnych. W okolicy centrum powstaną tereny zieleni. Będą one miejscem relaksu i wypoczynku dla mieszkańców, a także przestrzenią do nauki o roślinach i zwierzętach. W przyszłości Centrum Edukacji Ekologicznej ma szansę stać się ważnym ośrodkiem naukowo-badawczym w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska.

Dzięki działalności Centrum, Warszawa ma zyskać nowe pokolenie obywateli bardziej świadomych wpływu swoich działań na środowisko. To z kolei przyczynić się ma do poprawy jakości życia w stolicy i zrównoważonego rozwoju miasta. Warszawski ratusz tłumaczy, że taka inicjatywa może inspirować inne miasta do tworzenia podobnych centrów edukacji ekologicznej.

Na podstawie nadesłanej informacji

rys. UM Warszawy

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu