„Region czysty na 6” – konkurs rozstrzygnięty!

Uroczyste podsumowanie III edycji konkursu „Region czysty na 6” odbyło się na terenie ZGO – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie (ZGO-WCR). W proekologicznej inicjatywie wzięło udział blisko 15 tys. uczniów – przedstawicieli 80 placówek oświatowych z 17 gmin. Łącznie uzbierali oni 26 ton odpadów, a najbardziej zaangażowani otrzymali zasłużone nagrody. Trafiły one do uczniów, szkół, a także dla najlepszej gminy – zaznacza jarociński zakład.

Region czysty na 6” – 15 tys. uczniów zaangażowanych w konkurs

Przez cały rok szkolny 2020/2021 blisko 15 tys. uczniów, uczestniczących w III edycji konkursu „Region czysty na 6”, zbierało aluminiowe puszki, plastikowe nakrętki i baterie. Teraz przyszedł czas na nagrodzenie tych, którzy – w dobiegającym końca roku szkolnym – sumiennie i systematycznie dbali o ekologię wokół nas. Ogłoszenie laureatów konkursu odbyło się 2 czerwca w siedzibie ZGO-WCR.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną, która znacznie zmieniła naukę w szkołach, postanowiliśmy dać placówkom możliwość wyboru, jaki sprzęt elektroniczny jest im w tym momencie najbardziej potrzebny. Dlatego postanowiliśmy wręczyć vouchery na zakup sprzętu elektronicznego – podkreślił w trakcie uroczystości Witosław Gibasiewicz, prezes ZGO-WCR.

Region czysty na 6” i 53 tys. zł na cele charytatywne

Zakład podkreśla, że każdy kilogram uzbieranych puszek aluminiowych i nakrętek, to wartość 1 zł. Wyliczone w ten sposób środki ZGO-WCR, każdego roku przekazuje na cel charytatywny wskazany przez uczestników konkursu. Łącznie kwota z rozstrzygniętych trzech edycji konkursu wynosi 53 tys. zł.

Region czysty na 6” – najlepsi uczniowie

W kategorii: najlepsi uczniowie wyróżnienia otrzymali: Miłosz Jańczak (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zimnowodzie); Paweł Jakubowski (Zespół Szkół w Broniszewicach); Antonina Malesza (Szkoła Podstawowa im. Pierwszych Piastów w Gieczu); Agnieszka Janus (Wielkopolski Samorządowy Zespół Placówek Terapeutyczno-Wychowawczych w Cerekwicy Nowej); Joanna Banaszyńska (Zespół Szkół w Mieszkowie), a także Klaudia Goździela (Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Sławoszewie z siedzibą w Parzewie) i Kajetan Logdański (Zespół Szkół w Pięczkowie). Ponadto wyróżnienia uzyskali: Stanisław Obecny (Szkoła Podstawowej im. Jana Twardowskiego w Kwileniu); Wiktor Kowalczyk (Szkoła Podstawowa w Klęce); Maksymilian Pawlaczyk (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich w Bodzewie); Amelia Wawroska (Publiczne Przedszkola nr 3 „Słoneczne” w Pleszewie); Szymon Nowak (Przedszkole nr 7 im. Janka Wędrowniczka w Śremie); Zofia Kurnatowska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pigłowicach); Nikola Konieczna (Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Żerkowie), a także Adrianna Stelmaszyńska (Przedszkole Kolorowy Świat w Szczodrzykowie) i Katarzyna Wojciechowska (Szkoła Podstawowa im. Ks. Abp. Baraniaka w Mchach).

Najlepsze placówki oświatowe

W drugiej kategorii nagrodzone zostały trzy placówki oświatowe, którym udało się uzyskać najlepszy wynik pod względem ilości zebranych surowców. Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im J. Twardowskiego w Kwileniu, drugie miejsce – Wielkopolski Samorządowy Zespół Placówek Terapeutyczno-Wychowawczych w Cerekwicy Nowej, a trzecie – Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Chrzanie.

Dodatkowo nagrodzono także najlepsze szkoły w każdej z gmin. Są to: Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Kolniczkach, Szkoła Podstawowa im. ks. Abp. Antoniego Baraniaka w Mchach, Przedszkole nr 7 im. Janka Wędrowniczka w Śremie; Publiczne Przedszkole w Brzeziu; Zespół Szkół w Pięczkowie; Przedszkole Niepubliczne „ENART” w Piaskach; Szkoła Podstawowa im. Pierwszych Piastów w Gieczu; Szkoła im. Jana Pawła II w Pigłowicach; Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zimnowodzie; Szkoła Podstawowa w Magnuszewicach; Zespół Szkół w Broniszewicach; Szkoła Podstawowa im. J. H. Dąbrowskiego w Słupi Wielkiej i Przedszkole nr 1 im. Misia Uszatka w Kórniku.

Region czysty na 6” – pozostali laureaci

W trzeciej kategorii – najlepsza gmina – triumfowała, po raz kolejny, gmina Chocz. Ponadto przyznane zostały nagrody burmistrza Jarocina. Za zebranie największej ilości odpadów nagrodził on najlepsze placówki oświatowe z terenu gminy Jarocin. Wyróżnione zostały: I miejsce – Zespół Szkół nr 5 w Jarocinie, II miejsce – Przedszkole w Mieszkowie i III miejsce – Niepubliczna Szkoła Podstawowa im T. Kościuszki w Jarocinie.

Przyznane zostały także nagrody Fundacji na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL. W tegorocznej edycji zebrano 1124 kg puszek aluminiowych. Fundacja RECAL przyznała nagrody w postaci przedstawienia teatralnego „Ala na tropach recyklingu”. Nagrodę otrzymała: Szkoła Podstawowa w Kwileniu i Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Kuźni.

Z kolei pięć lekcji online na temat segregacji odpadów, to nagroda przyznana Szkole Podstawowej w Żerkowie i Szkole Podstawowej w Magnuszewicach.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. ZGO-WCR

reklama

reklama

reklama

reklama