Recykling puszek aluminiowych

Recykling puszek aluminiowych w edukacji ekologicznej

Fundacja RECAL poinformowała, że przygotowała nowy spektakl teatralny pt. „Ala na tropach recyklingu”. To już trzecia część przygód Ali realizowana w kontekście recyklingu opakowań, a w szczególności tych aluminiowych.

Recykling puszek aluminiowych w przedstawieniu „Ala na tropach recyklingu”

Przedstawienie przez przygody Alugatora, Ali i Jarka opowiada m.in. o selektywnej zbiórce opakowań, prezentując takie wartości jak przyjaźń, pogoda ducha oraz aktywność fizyczna. Spektakl kierowany jest do dzieci w wieku 6-10 lat i trwa ok. 40 minut.

Jak podaje RECAL, obecnie aktorzy grają spektakl dla placówek, które wyróżniły się w programie „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe”. Fundacja planuje także nagradzać, w kolejnych latach, najlepsze placówki biorące udział w tym Programie. Możliwe jest także zamówienie spektaklu poprzez odpłatną działalność pożytku publicznego Fundacji RECAL.

Recykling puszek aluminiowych – wyjazd edukacyjny

Przy okazji Fundacja poinformowała także, że w dniach 23-26 września br. zorganizowała wyjazd dla przedstawicieli sześciu placówek edukacyjnych. Była to nagroda dla najlepszych uczestników XXIII edycji wspomnianego programu „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” w roku szkolnym 2018/2019.

Celem wyjazdu była praktyczna prezentacja „drogi życia” aluminiowej puszki od jej produkcji do recyklingu. Pierwszym krokiem była wizyta w fabryce Ardagh Group w Hermsdorf, produkującej aluminiowe puszki do napojów. Uczestnicy zobaczyli bardzo precyzyjny, a zarazem wyjątkowo szybki proces produkcji (nawet kilka milionów puszek na dobę). Kolejnym etapem była fabryka Novelis Deutschland w Nachterstedt. Jest to największy na świecie zakład recyklingu aluminium. To tam przetapiane są m.in. puszki zbierane w Polsce. Po przetopieniu powstaje blacha aluminiowa, która trafia do producenta puszek, a następnie z niej produkowane są nowe puszki.

Fundacja podkreśla, że opróżniona przez nas puszka, która trafi do odpowiedniego pojemnika na selektywną zbiórkę, może już po 60 dniach trafić na półkę sklepową jako nowa puszka z napojem.

Dodatkową atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Berlina oraz Magdeburga. W Berlinie nie mogło zabraknąć wejścia na słynną Wieżę Telewizyjną, czy też odwiedzenia centrum Berlina Zachodniego. Natomiast w Magdeburgu niesamowite wrażenie na uczestnikach zrobiła Katedra św. Katarzyny i św. Maurycego, w której spoczywa cesarz Otton I.

W wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele (nauczyciel i dwójka uczniów) z Zespołu Szkół Publicznych w Białuniu, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Arkadego Fiedlera w Gnieźnie, Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu oraz Szkoły Podstawowej w Świerzawie.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Fundację RECAL

fot. Fundacja RECAL

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

 

reklama