Pszczoła w mieście

Projekt edukacyjny „Pszczoła w mieście”

We wtorek (5 kwietnia br.) w Klubie Politechnik w Częstochowie został zainaugurowany projekt edukacyjny „Pszczoła w mieście”. Do akcji przyłączyło się 10 placówek oświatowych – poinformował Urząd Miasta Częstochowy (UM).

Projekt edukacyjny „Pszczoła w mieście” ma popularyzować wiedzę o roli pszczół

Jak wskazuje częstochowski magistrat, projekt popularyzuje wiedzę na temat roli pszczół w środowisku przyrodniczym i dodaje, że nadal nie jest to wiedza powszechna, szczególnie wśród najmłodszych. Organizatorzy projektu: Zespół Szkół Przemysłu i Reklamy im. Reymonta, Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Centrum Obsługi Inwestora, Zespół Szkół Gastronomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie i oddział Ligi Ochrony Przyrody – zaprosili na inaugurację sześć szkół i cztery przedszkola.

Każda z wytypowanych placówek oświatowych ma stworzyć grządkę, na której uczniowie będą siać rośliny miododajne. W każdym tygodniu odbywać się będą tematyczne zajęcia edukacyjne. Przedszkola i szkoły odwiedzi pszczelarz. Placówki otrzymają przepisy na świąteczne wypieki z wykorzystaniem miodu. W projekt będą również angażowani rodzice, a w maju odbędzie się konkurs plastyczny pt. „Pszczoła przyjacielem człowieka”. Finał projektu zaplanowano na czerwiec w Klubie Politechnik.

Dzisiaj zaprezentowano partnerskie placówki, a krótkie scenki rodzajowe połączono z projekcją filmu animowanego „Pszczółka Maja”.

„Pszczoła w mieście” i zapowiedź Politechniki Częstochowskiej, że powstanie pasieka

Obecny na inauguracji projektu „Pszczoła w mieście”, Norbert Szczygiol, rektor Politechniki Częstochowskiej zapowiedział, że uczelnia wybuduje pasiekę z dziesięcioma ulami, zakupi roje pszczół i wynajmie pszczelarza. Pasieka będzie poglądowym elementem edukacyjnym dla dzieci, dzięki któremu będą mogły obserwować kolejne etapy produkcji miodu, a nawet go spróbować. Oficjalne otwarcie pasieki, na które zostaną zaproszone dzieci uczestniczące w projekcie, nastąpi we wrześniu – zapowiada UM.

W wydarzeniu udział wziął także Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, który przypomniał, że miasto chętnie udostępnia pszczołom przestrzeń do życia. – W maju ubiegłego roku przy ul. Anyżkowej stanęła ekopasieka. Ule powstały z bębnów od starych pralek przeznaczonych do ponownego przetworzenia – powiedział.

Projekt będzie kontynuowany poprzez przyłączanie do niego kolejnych placówek edukacyjnych i tworzenie nowych pasiek przy zakładach pracy i instytucjach – zaznacza magistrat.

Na podstawie www.czestochowa.pl

fot. Łukasz Kolewiński

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu