Proekologiczne ogrody słonecznikowe

Proekologiczne ogrody słonecznikowe

Fundacja Ekologiczna ARKA poinformowała, że wystartowała ogólnopolska akcja „SiejeMY Słońce”.

W ramach akcji w całej Polsce siane i sadzone są słoneczniki.

Podczas inauguracji akcji, 10 maja br. w Bielsku-Białej, Fundacja Ekologiczna ARKA z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Bielsku-Białej posadziła sadzonki słonecznika do doniczek z recyklingu, wykorzystując przy tym podłoże pochodzące z przydomowych kompostowników.

Proekologiczne ogrody słonecznikowe – akcja Fundacji Ekologicznej ARKA

Głównym motywem akcji będzie słonecznik. Jak zaznacza ARKA, najbardziej słoneczny z naszych kwiatów, a jednocześnie symbol wielu światowych działań proekologicznych. Działania w ramach akcji zostały zaplanowane na okres od kwietnia do września 2018 r.

Akcja promuje proste działania proekologiczne, w szczególności skupione na pomocy pszczołom i ptakom. Będziemy promować zakładanie ekologicznych ogrodów owocowo-warzywnych. Produkując owoce i warzywa we własnym ogrodzie w sposób przyjazny dla środowiska mamy zdrowszą żywność i ogromną satysfakcję – przekonuje Fundacja.
W ramach programu powstanie prosta strona internetowa z mapą posadzonych słoneczników, dla szkół i przedszkoli przygotowane zostaną pakiety edukacyjne. W szczególności zaś akcja skupi się na przestrzennych działaniach promocyjnych w centrach miast.

„W programie będziemy zachęcali placówki oświatowe do tworzenia niewielkich miejsc przyjaznych ludziom, zwierzętom i przyrodzie. Ogrody dla pszczół i innych zapylaczy, ptaków, w których będą sadzone wyhodowane wcześniej słoneczniki” – informuje ARKA. Jednocześnie organizatorzy wskazują, że w okresie wakacyjnym takie miejsca powinny mieć wyznaczonych swoich opiekunów.

Program zostanie podsumowany we wrześniu podczas Święta Słonecznika poprzez organizację barwnych pochodów, happeningów, wystaw zdjęć oraz przez ogólnopolski konkurs.

Organizator akcji „SiejeMY Słońce” zachęca przedszkola i szkoły by zgłaszały się do niego po bezpłatne pakiety edukacyjne i koperty z nasionami słoneczników, z których mają powstawać ekologiczne, słoneczne zakątki.

Harmonogram akcji przedstawia się następująco: w maju wysyłane będą pakiety edukacyjne oraz prowadzona akcja sadzenia słoneczników. W okresie od czerwca do sierpnia br. zakładane będą słonecznikowe zakątki, w już w sierpniu i wrześniu przyjmowane będą zdjęcia i opisy przygotowanych słonecznikowych zakątków. Ostatnim etapem akcji, we wrześniu, będzie rozstrzygnięcie konkursu i wysyłka nagród.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Fundację Ekologiczną ARKA

fot. Fundacja Ekologiczna ARKA

 

reklama