30.08.2023. Rzeszow. Podpisanie listu intencyjnego z Inpostem (Zielony Fundusz). Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

Startują kolejne proekologiczne inicjatywy Rzeszowa

„Zielony Fundusz dla Rzeszowa” oraz „Zielona Transformacja Twojego Miasta w Minecraft” to dwie najnowsze, proekologiczne inicjatywy realizowane w Rzeszowie. Oba pomysły zostały wsparte przez firmę InPost, która przekazała na ten cel 160 tys. zł – poinformował Urząd Miasta Rzeszowa (UM).

Proekologiczne inicjatywy – „Zielony Fundusz dla Rzeszowa”

Magistrat podkreśla, że firma InPost współpracę z Rzeszowem podjęła już w 2021 r. W ramach projektu Green City, do tej pory InPost zainstalował w mieście 31 czujników powietrza i zorganizował Edu Strefę dla dzieci. Firma sponsorowała też InPost Kids Race podczas Rzeszów Bike Festival. 30 sierpnia br. podpisano kolejne porozumienia, które rozszerzą współpracę.

W ramach inicjatywy „Zielony Fundusz dla Rzeszowa” InPost ufunduje m.in. Motylarnię – ogród z nasadzeniami roślin wabiących motyle w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem. Firma będzie również fundatorem łąki cebulowej z krokusów przy Placu Cichociemnych.

– Firma InPost jest pierwszym darczyńcą, który wsparł nasz fundusz. Na realizację obu zadań przekazał 100 tysięcy złotych – poinformowała Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Zielona transformacja miasta

Drugi z rozpoczętych projektów to konkurs dla uczniów szkół podstawowych zatytułowany „Zielona Transformacja Twojego Miasta w Minecraft”. Jego organizatorem jest Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab. W konkursie uczniowie w zespołach będą mieli za zadanie zaprojektować w Minecraft wizję zielonej transformacji swojego miasta. Chodzi o wprowadzenie nowych elementów i rozwiązań związanych z ochroną środowiska – takich jak parki, ogrody, ścieżki rowerowe czy instalacje fotowoltaiczne. InPost przekazał na nagrody w konkursie 60 tys. zł. Pieniądze zostaną rozdysponowane pomiędzy szkoły, do których uczęszczają autorzy najlepszych prac. Vouchery o wartości 35, 15 i 10 tys. zł będzie można wykorzystać na dokonanie transformacji wybranego elementu w szkole, bądź zakupu sprzętu technologicznego, który umożliwi prace społeczności szkolnej nad transformacją. Uczniowie otrzymają natomiast oficjalne podziękowania, a także nagrody rzeczowe.

Proekologiczne inicjatywy

– W ramach projektu InPost Green City działamy na rzecz poprawy jakości życia w miastach – nie tylko dla ich obecnych mieszkańców, ale też dla przyszłych pokoleń. Kładziemy nacisk na edukację dzieci i młodzieży w duchu Smart City, aby zbudować dla nich przyjazne miejsce do życia w przyszłości. Stosując nowoczesne metody nauczania, działamy zarówno w realnym świecie, jak i w wirtualnej przestrzeni: „Zielony Fundusz dla Rzeszowa” i „Zielona Transformacja w Minecraft” łączą siły, aby miasta przyszłości były Smart i Green – powiedziała Marta Zalewska, dyrektor ds. relacji partnerskich InPost i Programu Green City.

– Budujemy miasto przyjazne dla mieszkańców, zielone, czyste i neutralne klimatycznie. Nasze działania są ukierunkowane na poprawę jakości powietrza, zwiększenie powierzchni terenów zielonych i zapewnienie ich każdemu rzeszowianinowi w najbliższym otoczeniu. Inicjatywy takie jak „Zielony Fundusz dla Rzeszowa”, czy „Zielona Transformacja Twojego Miasta w Minecraft” to kolejne kroki, które zbliżają nas do celu. Cieszę się z tego i dziękuję za wsparcie firmie InPost, która włączyła się w nasze działania – podkreślił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu