Proekologiczna inicjatywa

Proekologiczna inicjatywa obchodziła dziesięciolecie

Recykling Rejs, proekologiczna inicjatywa Fundacji PlasticsEurope Polska, realizowana we współpracy z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim, w tym roku obchodziła swoje dziesięciolecie. Finałowa akcja została zorganizowana na obszarze Rezerwatu Mewia Łacha oraz plaż na wysokości Mikoszewa i Jantaru – podkreśla organizator.

Proekologiczna inicjatywa w myśl zasady: „myśleć globalnie, działać lokalnie”

To symboliczne miejsce, które uświadamia, że śmieci z rzek płynących przez całą Polskę przemieszczają się do Bałtyku, zatem niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, mamy wpływ na czystość mórz i oceanów. Dlatego tak ważne jest, by myśleć globalnie, a działać lokalnie – mówi Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska.

Podczas organizacji finałowej akcji Recykling Rejs na Mierzei spotkaliśmy wielu wspaniałych ludzi, którzy dbają o swoją małą ojczyznę. Sprzątaliśmy plaże, wydmy i nadmorskie lasy razem z samorządami, organizacjami oraz liczną grupą wolontariuszy, których połączył wspólny cel – walka z zaśmieceniem wód – dodaje wspomniany już Dominik Dobrowolski.

Fundacja PlasticsEurope Polska od lat realizuje długofalowe działania edukacyjne, w których w centrum uwagi jest rola i znaczenie tworzyw sztucznych w zrównoważonym rozwoju, a także informowanie o wartości odpadów tworzyw sztucznych jako cennego surowca do ponownego wykorzystania – zaznacza organizator akcji.

Proekologiczna inicjatywa by chronić przyrodę

By skutecznie chronić przyrodę, kluczowa jest walka z zaśmieceniem, a to wiąże się ze zmianą postaw i nawyków. Odpady tworzyw są nie do zaakceptowania w środowisku i każdy powinien wiedzieć, że miejsce zużytego opakowania jest w odpowiednim pojemniku na śmieci i się do tego stosować. Między innymi o tym, jak duże znaczenie dla środowiska naturalnego ma prawidłowa segregacja odpadów, mówimy podczas wszystkich spotkań na trasie Recykling Rejsów – podkreśla Anna Kozera-Szałkowska.

Proekologiczna inicjatywa-fot.-2-Archiwum-Recykling-Rejs.jpg

Projekt Recykling Rejs został zainicjowany w 2011 r., a w ciągu minionych 10 lat w ramach tej inicjatywy przeprowadzono wiele akcji, które włączały społeczności lokalne w całej Polsce we wspólną walkę z zaśmieceniem środowiska wodnego. Do tej pory przepłynięto i posprzątano ponad 10 tys. km szlaków wodnych w Polsce: rzek, jezior i wybrzeża Bałtyku. W akcjach wzięło udział tysiące wolontariuszy z całej Polski i uprzątnięto wiele ton odpadów zaśmiecających środowisko przyrodnicze.

Międzynarodowy spływ kajakowy i uhonorowany film promujący jubileusz

Z okazji jubileuszu projektu, oprócz cyklu kilkunastu akcji sprzątania, które wiosną i latem odbywały się w całej Polsce, w tym roku zorganizowano drugi międzynarodowy ekologiczny spływ kajakowy z Wrocławia do Berlina, który wpisał się w coroczne edycje Recykling Rejs, do którego zapisują się kajakarze z całej Europy – podkreśla organizator.

W tym roku projekt Recykling Rejs został dodatkowo uhonorowany – film promujący 10 lecie inicjaty­wy zdobył pierwsze miejsce na festiwalu filmów kajakarskich w konkursie Kajak Jamboree 2021. Film można obejrzeć na youtube.

Oprócz Fundacji PlasticsEurope Polska partnerami akcji, która odbyła się 4 września, były: Gmina Stegna, Sołectwo Mikoszewo, Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie, Błękitny Patrol WWF, druhowie z OSP Mikoszewo, Wody Polskie z Gdańska i Urząd Morski z Gdyni. Udział tak wielu partnerów to dowód, że wspólnie działania na rzecz ochrony środowiska, to najlepsza metoda na rozwiązywanie ekologicznych problemów – podkreśla organizator akcji.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x Archiwum Recykling Rejs

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu