13 ton zużytych baterii

Prawie 13 ton zużytych baterii zebranych w ramach konkursu

Prawie 13 ton zużytych baterii zebrali młodzi białostoczanie podczas tegorocznej akcji „Bez stresu dla środowiska”. Miasto Białystok zorganizowało konkurs w szkołach i przedszkolach, jednocześnie edukując młodzież w zakresie odpowiedzialności za środowisko. W rywalizacji wzięło udział ok. 130 placówek edukacyjnych – poinformował Urząd Miejski w Białymstoku (UM).

Prawie 13 ton zużytych baterii – rekordowa edycja rywalizacji

W tegorocznej edycji zebrano rekordową ilość, bo prawie 13 ton zużytych baterii (dokładnie ich masa wyniosła 12 865,9 kg). Rekordowe było również zainteresowanie miejską akcją ze strony placówek oświatowych, ponieważ uczestniczyło w niej aż 126 jednostek. Jest to największa liczba uczestników, jaka kiedykolwiek wzięła udział w konkursie zbiórki baterii – podkreśla białostocki magistrat.

Laureatów wyłoniono na podstawie liczby zebranych baterii w przeliczeniu na jednego ucznia lub przedszkolaka w dwóch kategoriach konkursowych Ekoszkoła i Ekoprzedszkole.

W kategorii Ekoszkoła pierwsze miejsce zajęła Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna im. Św. Siostry Faustyny Kowalskiej dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną za zebranie 6,14 kg baterii na osobę. Drugie miejsce przypadło w udziale Szkole Podstawowej nr 10 im. Izabeli Branickiej w Białymstoku za zebranie 4,94 kg na osobę, a na trzeciej lokacie znalazła się Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa JASNY CEL nr 12 w Białymstoku za zebranie 4,03 kg na osobę.

Natomiast w kategorii Ekoprzedszkole pierwsze miejsce zajęło Przedszkole Samorządowe nr 20 w Białymstoku za zebranie 3,54 kg baterii na osobę, drugie miejsce – Przedszkole Samorządowe nr 2 Pod Słonkiem w Białymstoku – 2,39 kg na osobę, a trzecie było Przedszkole Samorządowe nr 45 „Chatka Puchatka” w Białymstoku – 2,35 kg baterii na osobę.

Zebrali prawie 13 ton zużytych baterii – we wrześniu wręczenie nagród

Uroczyste wręczenie nagród, ze względu na okres wakacyjny, odbędzie się 16 września. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne: za I miejsce – 4000 zł, za II miejsce – 3000 zł, a za III lokatę – 2000 zł. Pozostali uczestnicy zostaną uhonorowani dyplomami z podziękowaniem za udział w konkursie.

Przy okazji UM przypomniał, że pierwszy konkurs zbiórki baterii, pod hasłem „Działaj czysto”, Miasto zorganizowało w 2005 r. Od 2016 r. organizacją konkursu zajmowała się Spółka „LECH”, a od 2020 r. organizacja akcji znów należy do Miasta i przeprowadzana jest pod hasłem „Bez stresu dla środowiska”. Co roku w gronie zwycięzców pojawiają się nowe placówki oświatowe. Dzieci i młodzież z wielkim zaangażowaniem przynoszą baterie. Najważniejszym celem jest to, aby baterie nie trafiały do odpadów komunalnych lub bezpośrednio do środowiska, ponieważ mogą wyrządzić w nim wiele szkód – zaznacza UM.

Na podstawie www.bialystok.pl (opracowanie: Eliza Bilewicz-Roszkowska)

fot. UM w Białymstoku

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama