Powstaną nowe pracownie ekologiczne w Łodzi

Nauka o ekologii wcale nie musi być nudna – przekonuje Urząd Miasta Łodzi (UM). Magistrat dodaje, że jest to możliwe szczególnie wówczas, gdy ma się do dyspozycji nowoczesny sprzęt i odpowiednie pomoce dydaktyczne. Takie warunki zapewnią nowe pracownie ekologiczne. Już niedługo z doskonale wyposażonych ekopracowni i plenerowych punktów dydaktycznych będą mogli korzystać uczniowie łódzkich szkół i przedszkoli. Obiekty te posłużą do nauki biologii, chemii, fizyki i geografii – poinformował UM.

Nowe pracownie ekologiczne w ośmiu placówkach

Nowe pracownie ekologiczne powstaną w ośmiu placówkach. W wyremontowanych salach staną urządzenia niezbędne do prowadzenia praktycznych badań – stoły laboratoryjne, gabloty i mikroskopy. Zwykłe klasy zmienią się w centra naukowe, w których uczniowie będą przeprowadzać eksperymenty, obserwacje i analizy. A wszystko to po to, by lepiej zrozumieć otaczający ich świat i potrzeby środowiska. Celem projektu jest propagowanie nowoczesnej edukacji ekologicznej, dlatego sale zostaną wyposażone w tablice multimedialne i nowy sprzęt audiowizualny. Wszystkie pomoce będą do dyspozycji uczniów i nauczycieli – zapewnia magistrat.

– Jako miasto stawiamy na ekologię. Bardzo się cieszę, że w takich nowoczesnych warunkach młodzi łodzianie będą uczyć się o przyrodzie i ochronie środowiska. Dobrze wiemy, że praktyczne zajęcia pozwalają kształcić umiejętności, które przydadzą się w przyszłości – na przykład w pracy badawczej czy laboratoryjnej. Dodatkowo budują pewność siebie i rozwijają umiejętność pracy w grupie. Dobrze, że łódzkie szkoły poszukują takich możliwości rozwoju i działają, by kolejne pokolenia uczniów mogły korzystać z nowoczesnej edukacji – mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Miasta Łodzi.

Ekoparcownia w VIII Liceum Ogólnokształcącym

Nowa sala do nauki geografii i biologii powstanie w VIII Liceum Ogólnokształcącym. Jej motywem przewodnim będą Tatry. W ekopracowni staną dwa nowoczesne mikroskopy, dzięki którym uczniowie będą mogli z bliska obserwować mikroorganizmy, na ścianach pojawią się przekroje pni tatrzańskich drzew i fotografie chronionych gatunków zwierząt. Szkoła kupi też specjalne walizki wypełnione sprzętem do badań gleby, wody czy jakości powietrza, z których uczniowie będą korzystać podczas warsztatów w terenie.

– To będzie nasza trzecia ekopracownia. Dla nas najważniejsze jest to, że uczniowie mogą uczyć się geografii, biologii, chemii, fizyki nie tylko z podręczników, ale przede wszystkim w terenie, korzystając z nowoczesnych pomocy. Chcemy kształtować postawy proekologiczne u naszych uczniów i pokazywać im, że ich działania mają realny wpływ na środowisko. Wierzymy, że gdy na własne oczy dostrzegą piękno i różnorodność przyrody, w przyszłości będą dbać o to, co ich otacza – mówi Anna Panek, dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.

Nie tylko nowe pracownie ekologiczne, ale także plenerowe punkty dydaktyczne

W siedmiu kolejnych placówkach, w otoczeniu przyrody, powstaną plenerowe punkty dydaktyczne. Na szkolnych i przedszkolnych podwórkach pojawią się na przykład altany z ławkami i ścieżki sensoryczne. Znajdą tam swoje miejsce również stacje meteorologiczne, domki dla owadów i ogródki z grządkami, które uprawiać będą sami uczniowie. Nauka w takich okolicznościach to czysta przyjemność – zaznacza UM. Ratusz wskazuje też, że na łonie natury organizowane będą plenerowe lekcje przyrody, biologii czy geografii.

– Chcemy wzbudzać w naszych uczniach pasję do nauki i kształtować u nich poczucie odpowiedzialności za środowisko. Praktyczne zajęcia, prowadzone w atrakcyjny sposób przez doświadczonych nauczycieli, to najlepszy sposób na to, by zaangażować młodych ludzi – mówi Elżbieta Płaszczyk, wicedyrektor Wydziału Edukacji UM.

Ekopracownie i plenerowe punkty dydaktyczne powstaną w sumie w 15 placówkach. Znajdą się one w trzech miejskich przedszkolach, dwóch zespołach szkolno-przedszkolnych, pięciu szkołach podstawowych i pięciu ponadpodstawowych. Wartość tych inwestycji przekracza 900 tys. zł. Wkład miasta wynosi 57,5 tys. zł. Pozostała kwota pochodzi z dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. źródło zdjęć: www.lodz.pl

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu