powietrze wokół nas

Projekt „Czyste powietrze wokół nas” połączył młodzież z Polski i Niemiec

Grupa 50 uczniów z Polski i Niemiec 15 czerwca br. odwiedziła Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM). Projekt „Czyste powietrze wokół nas” połączył w Krakowie młodzież ze szkół z Bukowa, Konar, Włosania i Berlina – poinformował UMWM.

„Czyste powietrze wokół nas”, czyli czym skorupka za młodu nasiąknie…

Jak przekazał UMWM, spotkanie otworzyły Dagmara Hnat-Szumny i Katarzyna Sobczak, reprezentujące małopolski urząd marszałkowski. Głównym punktem zjazdu były tematy dotyczące odnawialnych źródeł energii (OZE) i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Uczniowie dowiedzieli się, jakie znaczenie dla zdrowia ma jakość powietrza. Poznali sposoby ochrony klimatu. Oprócz zajęć teoretycznych brali udział w praktycznych doświadczeniach, które objaśniły im działanie OZE.

Jak dodał UMWM, dyskusja dotyczyła również rozwoju transportu i technologii. Poprzez bezpośrednie przykłady uczniom było łatwiej zrozumieć mechanizmy napędzania pojazdów wodorem, tworzenia energii ze Słońca czy działania pomp ciepła.

Spotkanie to okazja do wymiany doświadczeń

Urząd marszałkowski zaznaczył też, że spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy uczniami z dwóch krajów. Młodzież dyskutowała na temat wpływu zanieczyszczeń atmosferycznych na zdrowie ludzi i na środowisko. Uczniowie dowiedzieli się o konkretnych działaniach podejmowanych w ich krajach na rzecz walki ze smogiem. Poznali również sposoby, w jakie sami mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza.

Warsztaty były prowadzone przez przedstawicieli projektów „Małopolska w zdrowej atmosferze” i „Ekomałopolska dla klimatu”.

Na podstawie: malopolska.pl

fot. UMWM

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu