Posprzątali plaże w ramach akcji „Czysty Bałtyk”

W ramach akcji „Czysty Bałtyk” niemal dwa tysiące wolontariuszy, sprzątało plaże oraz pasy nadbrzeżne na Półwyspie Helskim, w Trójmieście, Rewie i w Pucku. Zebrano prawie dwie tony odpadów (1957,42 kg), na które złożyło się tysiące petów i kapsli, butelek i puszek, plastikowych opakowań, ale także zepsuta elektronika, czy części garderoby – wskazał organizator akcji.

Czysty Bałtyk” i 591 wolontariuszy

W piątek 27 sierpnia, przy zmiennej pogodzie, a często w ulewnym deszczu, 591 wolontariuszy sprzątało Półwysep Helski. Plaże okazały się stosunkowo czyste, choć każdy z uczestników musiał wielokrotnie schylać się po pety oraz kapsle wystające z piasku. Dokładnych porządków wymagały lasy w pasie przybrzeżnym, w których zalegały sterty butelek, puszek i innych opakowań. Znalazły się nawet części garderoby, klapki i radia samochodowe, a nawet plastikowy model messerschmitta – wskazał organizator akcji „Czysty Bałtyk”.

Nie spodziewałem się, że na naszym wybrzeżu będzie aż tak źle. Dziesięć lat temu, kiedy po raz pierwszy organizowaliśmy akcję „Czyste Tatry”, również znieśliśmy z gór ponad tonę śmieci. To co jednak zobaczyliśmy na wydmach jest zupełnie niezrozumiałe. Przyjeżdżamy nad Bałtyk korzystać z piękna wybrzeża, a potem sami je niszczymy! Widać na plażach pracę gmin, które dbają o regularne zbieranie śmieci, ale na wydmach i w pasie lasów przybrzeżnych mamy śmietnik i jedną wielką toaletę… – mówił mocno podminowany Rafał Sonik, założyciel i honorowy prezes Stowarzyszenia Czysta Polska. Zwrócił on uwagę na problem, który z pewnością wymaga wprowadzenia stosownych rozwiązań. Wolontariusze akcji musieli wielokrotnie kluczyć pomiędzy rozmoczonymi kawałkami papieru toaletowego i fekaliami. Zbierali również wkładki higieniczne, podpaski, czy pieluchy. Sprzątanie nie było więc przyjemnym procesem, ale z pewnością bardzo potrzebnym – zaznacza Stowarzyszenie.

Czysty Bałtyk” i przerażający wynik

Czyszczenie Polski, to sport drużynowy. Przyjechaliśmy tutaj dużym zespołem, by powalczyć o medale w zbieraniu śmieci. Jestem tutaj z kilku powodów. Przede wszystkim wiele zawdzięczam naturze i chcę się jej zrewanżować. Poza tym jako mistrz olimpijski do końca życia mam obowiązek robić dobre rzeczy i dawać przykład odpowiedzialnego zachowania – mówił pełen entuzjazmu Robert Korzeniowski, ambasador akcji „Czysty Bałtyk”.

Sprzątanie na Półwyspie zakończyło się dość przerażającym wynikiem – zebrano 1247 kg odpadów. W sobotę, w Trójmieście, Rewie i Pucku było już lepiej, ale zebranie 711 kg śmieci, to wciąż zbyt wysoki wynik – podkreśla Stowarzyszenie.

Stowarzyszenie Czysta Polska wielokrotnie zwracało uwagę, że takie liczby mają przede wszystkim wpływać na świadomość ludzi. Zmieniać ich przyzwyczajenia, które szkodzą naturze, a w konsekwencji również człowiekowi. Za merytoryczną część wydarzenia odpowiadał United Nations Global Compact Network Poland, który w Olivia Business Centre zorganizował konferencję poświęconą problemom ekosystemów bałtyckich oraz możliwym rozwiązaniom kryzysu klimatycznego.

Czysty Bałtyk” – nie tylko zbieranie śmieci

O edukacji wiele mówiło się również w sercu akcji przy molo w Gdańsku Brzeźnie. Tutaj Rekopol i Re_kologia opowiadały o drugim życiu butelki, Garnier przybliżał sposób na tworzenie przyjaznych naturze kosmetyków, a na stoisku Biedronki można było wsiadając na rower, „wykręcić” swój własny smoothie. Na scenie od 9:30 do 17:30 trwały rozmowy z ekspertami i ambasadorami, a wielu młodych uczestników skorzystało z okazji spotkania ze swoimi idolami z Internetu – licznie reprezentowaną grupą youtuberów – dodało Stowarzyszenie.

Wierzę, że mamy moc by zmienić obecną sytuację w kolejnych latach. Wspólnie z naszymi partnerami i wolontariuszami dysponujemy energią oraz zaangażowaniem potrzebnym, by posprzątać całe polskie wybrzeże. Posłać w świat jasny komunikat, że śmiecenie to obciach! Może jeśli posprzątamy przed sezonem ludzie docenią, że przyjeżdżają na urlop w czyste, piękne miejsce i zaczną je szanować – powiedział z nadzieją Rafał Sonik, podsumowując pierwszą edycję akcji.

Zebrano łącznie 1957 kg odpadów

Ostatecznie akcja Czysty Bałtyk zakończyła się zebraniem 1957 kg odpadów. Dokonała tego grupa 1787 wolontariuszy, wśród których były również znane postacie świata sportu i kultury oraz twórcy internetowi.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Stowarzyszenie Czysta Polska

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu