Pokaz mody z surowców wtórnych

Pokaz mody z surowców wtórnych

1 marca br. w Przedszkolu Samorządowym nr 39 w Kielcach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego pt. „Eko-maniacy, czyli pozytywnie zakręceni w świecie ekologii”.

Konkurs polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu stroju (kreacji) lub innej części garderoby z ekologicznych surowców wtórnych tj. tekstyliów, makulatury i tworzywa sztucznego.

Pokaz mody z surowców wtórnych w kieleckim przedszkolu

Jak podaje spółka VIVE Textile Recycling, temat pierwszej edycji konkursu brzmiał: „Dama i Dżentelmen XXI wieku”. Wzięło w nim udział 31 uczestników, którzy reprezentowali 19 przedszkoli znajdujących się na terenie Kielc.

Zwycięzców wyłoniło niezależne jury w składzie: Ewelina Rozpara, rzecznik prasowy firmy VIVE Group, Paulina Prędotka ze spółki Formaster, Barbara Spychaj – przedstawiciel Ligi Ochrony Przyrody, Dariusz Ścisło, reprezentujący Instytut Dizajnu Kielce, Ewa Łukawska – projektantka mody oraz Marcin Boruń – fotograf.

Wybór najlepszych prac był bardzo trudny. Poziom dzieł przedszkolaków przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Precyzja, dbałość o detale i niezwykła kreatywność dzieci pokazała, że z niechcianych materiałów, w tym również tekstyliów, można stworzyć istne działa sztuki. Pokaz mody z udziałem młodziutkich projektantów pokazał spektrum form i technik, których nie powstydziliby się najwięksi kreatorzy mody – powiedziała Ewelina Rozpara.

Rozważna i romantyczna

I miejsce zajęła Laura Siuda (5 lat) z Przedszkola Samorządowego nr 27 w Kielcach. Tytuł zwycięskiej pracy, to „Rozważna i romantyczna”. W opisie pracy można przeczytać: „Dama XXI wieku może być romantyczna, ale musi być również rozważna i mieć na uwadze dobro środowiska naturalnego. W obecnych czasach, wobec rosnącej w zastraszającym tempie ilości produkowanych śmieci, rozwagą jest segregowanie odpadków i szukanie sposobów na powtórne ich wykorzystanie. Do zaprojektowania stroju użyto materiałów papierowych, tekstylnych oraz tworzywa sztucznego. Dzięki starym gazetom, folii, bibule, papierowi toaletowemu, opakowaniom po jajkach, po żelu pod prysznic, starej koronce i innym niepotrzebnym przedmiotom, które „lądują” w koszu lub poniewierają się po domu, udało się stworzyć strój, w którym chyba każda młoda dama chętnie poszłaby na bal lub romantyczny spacer”.

Pokaz mody z surowców wtórnych

Nowoczesna elegancja na każdą okazję

II miejsce przypadło w udziale Mikołajowi Bujakowi (5 lat) z Przedszkola Samorządowego nr 25 w Kielcach. Tytuł pracy to „Nowoczesna elegancja na każdą okazję”. W opisie pracy można przeczytać, że „model ten skierowany jest do mężczyzn ceniących sobie elegancję, a przy tym wygodę użytkownika. Zaprezentowany zestaw składa się z czarnej bluzki z przyjemniej i oddychającej tkaniny, w komplecie jest ciepła kamizelka w bardzo ciekawy wzór dmuchanych bąbelków z kieszeniami. Do tego wygodne spodnie z lampasami po bokach. Na szczególne okazje możemy założyć znajdujący się w zestawie kapelusz, który jest ocieplany w środku (opcja letnia i zimowa) i do tego w ten sam wzór krawat. Całość prezentuje się bardzo elegancko. Aby dodać troszkę koloru i sportowego stylu do zestawu dodano buty z ciekawymi zdobieniami, a całość uzupełnia dwukolorowy płaszcz zawiązywany w pasie. Płaszcz z tyłu logowany inicjałami projektanta. Projekt w całości wykonany z surowców wtórnych”.

Pokaz mody z surowców wtórnych

Bajkowa Dama

Natomiast III miejsce zajęła praca pn. „Bajkowa Dama”, przygotowana przez sześcioletnią Zuzannę Wronę z Przedszkola Samorządowego nr 39 w Kielcach. „Do wykonania stroju użyte zostały takie materiały jak: papier, folia, tektura, kapsle, tekstylia. Sukienka składa się z dwóch części. Pierwsza to gorset wykonany z warkoczy plecionych z torebek foliowych oraz materiału, ozdobiony pięknymi, małymi kokardkami. Spódniczka wykonana z papierowej wikliny oraz tiulu, który tworzy bajeczny tren. Jako dodatek proponujemy toczek na włosy wykonany również z papierowej wikliny połączonej z tiulem oraz torebkę, naszyjnik, rękawiczki, skarpetki oraz buciki”.

Pokaz mody z surowców wtórnych

Jury wyróżniło jeszcze sześć innych prac, których autorami byli Lena Kukla, Agata Cholewa, Nadia Broniś, Michalina Dziwosz, Amelia Picheta i Sylwester Banach.

Mocno kibicujemy inicjatywom, które promują wśród najmłodszych ekologiczne postawy oraz uwrażliwiają na konieczność dbania o środowisko naturalne, a jednocześnie rozbudzają fantazję i wyobraźnię. Wzmacnia to wysiłki Grupy VIVE w zakresie popularyzacji wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu, takich jak np. program „Dbam o świat od najmłodszych lat” realizowany przez Fundację VIVE Serce Dzieciom. Z przyjemnością wsparliśmy inicjatywę swoją obecnością i nagrodami rzeczowymi – dodała Ewelina Rozpara.

Na podstawie informacji nadesłanej przez VIVE Textile Recycling

fot. 4 x VIVE Textile Recycling

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner medialny

reklama