ekopracowni

Otwarcie nowej ekopracowni w Rudzie Śląskiej

Urząd Miasta Ruda Śląska (UM) przekazał informację o otwarciu nowej ekopracowni w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach.

Zielony zakątek pod chmurką”

Dzięki ekopracowni „Zielony zakątek pod chmurką” uczniowie i przedszkolaki mogą zgłębiać wiedzę na temat świata przyrody. Pracownia powstała dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW) oraz środkom z budżetu miasta. Całkowity koszt utworzenia pracowni wyniósł ponad 87 tys. zł, z czego 70 tys. zł to dofinansowanie z WFOŚiGW. Środki miasta to 17,5 tys. zł.

To kolejna ekopracownia, która pozwoli dzieciom poprzez zabawę uczyć się i poznawać świat przyrody. Możliwość odkrywania różnych gatunków roślin, owadów i zwierząt oraz zjawisk zachodzących w przyrodzie z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Gratuluję całej szkolnej społeczności stworzenia tej inicjatywy – powiedział Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Wyposażenie ekopracowni i cel jej powstania

Jak podał UM, przedsięwzięcie zakładało stworzenie zagospodarowanej przestrzeni do prowadzenia zajęć o charakterze ekologicznym i przyrodniczym. Pracownię podzielono na dwie części. W części głównej ustawiono donice z kwiatami oraz pergolę. Znajdują się tam m.in. ławki, tablice edukacyjne i interaktywne, stacja meteorologiczna, domek dla owadów oraz karty informacyjne. W części drugiej ustawiono altanę z ławkami i skrzynkami na skarby natury oraz inne pomoce dydaktyczne. To również miejsce, w którym dzieci będą mogły przesadzać rośliny. Wokół altany znajdują się tablice edukacyjne w formie koła fortuny. Całość terenu przyozdabia model pszczoły o długości 1 m, a także dwa karmniki, które są wyposażone w poidełka oraz budki dla jeży. Pojawiły się także domki dla motyli. W obu częściach ekopracowni zainstalowano kosze na śmieci. Zakupiono również mobilna ścieżkę sensoryczną.

Magistrat poinformował też, że w ramach zorganizowanego w 2023 r. po raz dziewiąty konkursu „Zielona Pracownia”, cztery rudzkie placówki uzyskały dofinansowanie na stworzenie nowoczesnych sal lekcyjnych. Są to Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaja Kopernika, Szkoła Podstawowa nr 30 im. Karola Miarki, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Jana Stefana Dworaka oraz Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Brzechwy. Natomiast w ramach tegorocznej edycji konkursu zielona pracownia powstanie w I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Rudzie Śląskiej.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Ruda Śląska

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu