Ośrodek Edukacji Ekologicznej

Nadbużański Ośrodek Edukacji Ekologicznej uruchomiony

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej uruchomiło Nadbużański Ośrodek Edukacji Ekologicznej (NOEE) w Broku. Było to możliwe dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Środki w wysokości niemal 5 mln zł dotacji pochodzą z programu „Edukacja ekologiczna”.

Edukacja ekologiczna na terenach atrakcyjnych turystycznie

Jak przekazał NFOŚiGW, ośrodek w Broku to bogato i nowocześnie wyposażone centrum edukacji ekologicznej, które wykorzystuje piękno przyrodnicze regionu. To także inspirowana encykliką Laudato Si’ rozbudowana infrastruktura edukacyjno-wypoczynkowa, która w latach 2021–2023 przeszła głęboką przebudowę i modernizację.

W ramach projektu na terenie ośrodka w Broku powstała interdyscyplinarna ścieżka edukacyjna podzielona na kilka stref. Są to strefy: bioróżnorodność i las, ochrona gatunkowa, segregacja odpadów w myśl zasad 5R. W strefie „Rozumiem niebo” znajduje się planetarium, a strefa „Bliżej słońca” dedykowana jest energii odnawialnej. Budynek świetlicy został zmodernizowany i przekształcony w nowoczesną multimedialną salą edukacyjną.

Nadbużański Ośrodek Edukacji Ekologicznej – centrum dla młodzieży

Nadbużański Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Broku to centrum młodzieżowe. Podczas sezonu wakacyjnego gromadzą się w nim dzieci i młodzież z różnych stron kraju. Już sama lokalizacja ośrodka na terenie Puszczy Białej jest niezwykła – podkreślił NFOŚiGW. Fundusz dodał, że poprzez swoje działania aktywnie wspiera poprawę lokalnego środowiska przyrodniczego. Projekt jest adresowany do młodzieży – do młodych osób, które na szczeblach lokalnych pracują w instytucjach, parafiach czy organizacjach skupiających lokalnych liderów. Realizacja takich właśnie przedsięwzięć ma pokazać sposoby działania i dać odpowiednie narzędzia, aby młodzi ludzie mogli wykorzystywać swoją pasję i robić wartościowe rzeczy. Dla siebie, współmieszkańców i środowiska, szczególnie w gminach, na terenach wiejskich albo w małych miastach – stwierdził NFOŚiGW.

Konferencja inaugurująca otwarcie ośrodka odbyła się 27 września br. w Broku. W wydarzeniu uczestniczył Sławomir Mazurek, wiceprezes NFOŚiGW.

Na podstawie: gov.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu