Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu – umowa z wykonawcą zawarta

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego (UMWŚ) poinformował, że Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu, który powstanie w miejscowości Umianowice (gmina Kije), wybuduje firma KOMPLEXBUD z Kielc. W poniedziałek, 23 marca br., w Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach podpisana została umowa z wykonawcą. Koszt inwestycji to 19,7 mln zł.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu powstanie z dofinansowaniem

Jak podaje UMWŚ, centrum ekoedukacji powstanie na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego, w bezpośrednim sąsiedztwie „śródlądowej delty Nidy” oraz kolejki wąskotorowej „Ciuchcia Expres Ponidzie”. Projekt dofinansowano ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

W ramach przedsięwzięcia zaplanowano budowę Ośrodka Edukacji Przyrodniczej z 55 miejscami noclegowymi, salą edukacyjno-konferencyjną, pracownią projektowo-badawczą i miejscami noclegowymi dla naukowców i studentów, realizujących projekty badawcze. Atrakcją ośrodka będzie „Nidarium”, czyli wielkogabarytowe akwarium o pojemności 25 tys. litrów, pokazujące życie w środowisku rzeki Nidy. Zaplanowano również adaptację budynku stacji istniejącej kolejki z przeznaczeniem na cele ekspozycyjne oraz przebudowę wieży ciśnień w celu wykorzystania do obserwacji ornitologicznych – wylicza UMWŚ.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu – jaki jest cel budowy?

Celem powstania ośrodka jest przede wszystkim prowadzenie edukacji przyrodniczej dla dzieci i młodzieży z obszaru województwa świętokrzyskiego. Ma to być realizowane m.in. poprzez organizację terenowych warsztatów edukacji przyrodniczej, kilkudniowych pobytów w ramach „zielonych szkół”, plenerów fotograficznych i plastycznych, obozów naukowych, wycieczek krajoznawczych oraz zajęć rekreacyjnych. Jak podaje UMWŚ, ośrodek będzie również miejscem organizacji konferencji naukowych, praktyk dla studentów kierunków przyrodniczych oraz realizacji projektów naukowo-badawczych związanych z ochroną środowiska przyrodniczego, a także przyjaznym i otwartym miejscem dla przyrodników, ekologów i turystów z kraju i zagranicy.

Ośrodek powinien otworzyć swoje podwoje wiosną 2022 r.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UMWŚ

rys. UMWŚ

 

reklama