Ośrodek edukacji przyrodniczej

Ośrodek edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego gotowy!

Ośrodek edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego jest już gotowy – taką informację przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego (UMWK-P) i dodał, że w uroczystym otwarciu placówki uczestniczył m.in. Piotr Całbecki, marszałek województwa. Realizację inwestycji umożliwiły środki Unii Europejskiej, przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO). Urząd zaprasza chętnych do zwiedzania nowego obiektu podczas dnia otwartego w sobotę, 24 października br.

Ośrodek edukacji przyrodniczej – zajęcia w komfortowych warunkach

Otwierany dziś ośrodek będzie służył działalności edukacyjnej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Pozwoli na prowadzenie zajęć w komfortowych warunkach, przekazywanie wiedzy przyczyniającej się do kształtowania podstaw proekologicznych zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Wszystko to umożliwi parkowi jeszcze lepszą aktywną ochronę przyrody i zachowanie jej unikatowych walorów – podkreślił marszałek Całbecki.

Adaptacja budynku dawnej remizy na ośrodek edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego rozpoczęła się w ubiegłym roku. Budynek rozbudowano oraz przystosowano do pełnienia funkcji zaplecza edukacyjnego parku. Znalazła się w nim m.in. sala edukacyjna dla 50 osób, doskonale wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny: ekrany projekcyjne, tablice interaktywne i komputery, a także sprzęt audio oraz mikroskop – wylicza UMWK-P. dzięki inwestycji pracownicy parku krajobrazowego zyskali komfortowe warunki do pracy z dziećmi i młodzieżą, z pełnym wykorzystaniem walorów otaczającej przyrody – m.in. sąsiedztwa Jeziora Więcborskiego. Oprócz zajęć edukacyjnych w ośrodku będą również organizowane wystawy, ekspozycje lub rozstrzygnięcia konkursów ekologicznych, połączone z wręczeniem nagród laureatom – dodaje urząd.

Ośrodek edukacji przyrodniczej z unijnym dofinansowaniem

Prace prowadzono również w otoczeniu budynku, gdzie ułożono nową nawierzchnię z kostki brukowej oraz zamontowano ogrodzenie z bramą wjazdową. Łączna powierzchnia przebudowanego obiektu wynosi blisko 250 m2, a wraz z przyległym terenem to łącznie 1330 m2. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – zaznacza UMWK-P.

Prace, których efektem jest ośrodek edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego kosztowały niespełna 1,25 mln zł, z czego ponad 85% stanowią środki Unii Europejskiej, przyznane w ramach RPO.

Ośrodek edukacji przyrodniczej – Krajeński Park Krajobrazowy zaprasza na dzień otwarty!

Wszyscy chętni będą mogli odwiedzić nowo utworzony ośrodek podczas dnia otwartego 24 października (najbliższa sobota). Pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego zapraszają w godzinach od 11 do 15. Wydarzenie odbędzie się częściowo na wolnym powietrzu z zachowaniem reżimu sanitarnego. W programie zwiedzanie ośrodka oraz gry i zabawy dla dzieci. Placówka mieści się w Więcborku przy u. Strzeleckiej 5.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P