Ośrodek Edukacji Ekologicznej

Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Rzepienniku Strzyżewskim otwarty!

Dzieci i młodzież będą tam poznawać m.in. gatunki roślin i zwierząt występujących na terenie Pogórza i uczyć się, jak troszczyć się o przyrodę objętą ochroną – podał Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM) informując o otwarciu obiektu, jakim jest Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Rzepienniku Strzyżewskim. Jest on  zlokalizowany na obszarze Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej na poddaszu budynku urzędu gminy

Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Rzepienniku Strzyżewskim powstał na poddaszu budynku urzędu gminy. W wydzielonej przestrzeni o powierzchni ponad 300 m2 znajdują się eksponaty, tablice edukacyjne i multimedia – wskazuje UMWM i dodaje, że całość została wykończona z zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań, m.in. instalacji fotowoltaicznej, która zasili urządzenia elektryczne oraz kolektorów słonecznych, które umożliwią podgrzewanie wody użytkowej. Ośrodek został wyposażony w windę, dzięki czemu jego oferta będzie dostępna także dla osób niepełnosprawnych.

Ośrodek będzie służył uświadamianiu, jak istotną sprawą jest troska o stan środowiska naturalnego. Dlatego też tak ważne jest, że również przy zagospodarowaniu i wykańczaniu siedziby Ośrodka zadbano, by był on jak najmniej uciążliwy dla środowiska, choćby poprzez zastosowanie paneli fotowoltaicznych. To bez wątpienia także element działań edukacyjnych – powiedział Józef Gawron, wicemarszałek województwa.

Jestem pewna, że zajęcia edukacyjne oraz szkolenia, które będą organizowane w ośrodku będą przynosiły korzyści wszystkim ich uczestnikom. Wierzę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, że będzie mógł pogłębić wiedzę o tym, w jaki sposób chronić bioróżnorodność i ekosystemy na obszarach objętych formą ochrony, ale też, po prostu, jak każdy z nas może przyczynić się do ochrony przyrody – dodała Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej – ile kosztował i do kogo adresuje swoją ofertę?

Oprócz pomieszczeń, w których będą odbywać się prelekcje, szkolenia i warsztaty, w ramach projektu powstały dwie terenowe ścieżki edukacyjne. Zakupiono także rowery, w tym rowery dla osób z niepełnosprawnością napędzane siłą rąk oraz tandem dla osób niedowidzących i niewidomych – wylicza UMWM.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Budowa Ośrodka Edukacji Ekologicznej wraz z wyposażeniem na terenie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego w Gminie Rzepiennik Strzyżewski”, którego całkowity koszt wyniósł ponad 3 mln zł, a dofinansowanie unijne sięgnęło ponad 2,6 mln zł – dodał UMWM.

Urząd marszałkowski wskazuje, że oferta ośrodka jest adresowana do odbiorców w każdym wieku, w związku z czym korzystać z niej mogą zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli. Oferta ośrodka jest adresowana do grup zorganizowanych i nieformalnych z terenu gminy Rzepiennik Strzyżewski, a także z subregionu tarnowskiego i innych subregionów województwa. Uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych będą mogły również grupy turystyczne, które przyjadą w te okolice – zapewnia UMWM.

Na podstawie malopolska.pl

fot. UMWM

Partner Portalu

reklama