Osiem szkół na rzecz ograniczenia zużycia energii

Osiem gdyńskich szkół podstawowych wzięło udział w konkursie „Strażnicy energii” i podjęło działania na rzecz ograniczenia zużycia energii. Roczny projekt przyniósł wymierne efekty – dzięki zaangażowaniu uczniów zaoszczędzono ciepło na poziomie 526 MWh i energię na poziomie 235 MWh, co w przeliczeniu daje ponad 128 tys. zł oszczędności. Teraz, zgodnie z zasadami konkursu, połowa tej kwoty trafi do szkół. Organizatorem programu jest Miasto Gdynia i Grupa Dalkia Polska.

Strażnicy energii” na rzecz ograniczenia zużycia energii

Gdynia reaguje na zmiany klimatyczne i chce ograniczyć ich wpływ na miasto. Dlatego samorząd od 2017 roku aktywnie działa w gdyńskich szkołach na rzecz zmniejszenia zużycia energii. Program „Strażnicy energii” organizujemy we współpracy z Dalkią Polska, firmą specjalizującą się w efektywnym zarządzaniu energią. Uczniowie, realizując projekt i działając dla innych w walce z globalnym ociepleniem, zdobywają kompetencje potrzebne w pracy i prawdziwym życiu. Uczą się również rozwiązywania problemów i skutecznego oszczędzania – powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

„Strażnicy energii” to projekt, w którym uczniowie gdyńskich szkół uczą się, w jaki sposób ograniczyć zużycie ciepła i energii elektrycznej i tym samym troszczyć się o środowisko. Podczas rocznego programu zdobywają wiedzę o umiejętnym korzystaniu z energii w trzech kluczowych obszarach: ogrzewanie, oświetlenie i energia elektryczna. W tegorocznej edycji udział wzięli uczniowie i nauczyciele z ośmiu szkół podstawowych nr: 8, 18, 20, 26, 29, 39, 40 i 44 z Gdyni. Liderem programu okazali się młodzi strażnicy energii ze Szkoły Podstawowej nr 18, przy ul. Krasickiego w Gdyni, którzy oszczędzili 28699 zł. Na drugim miejscu znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 29, przy ul. Ściegiennego – z kwotą oszczędności wynoszącą 20274 zł, a na trzecim – dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 26, przy ul. Wolności i ul. Tatrzańskiej – z kwotą 18857 zł – wskazała Dalkia.

Dążenie do zeroemisyjności i ochrony klimatu

Misją Dalkii jest dążenie do zeroemisyjności i ochrony klimatu przez podejmowanie działań na rzecz trwałych oszczędności energetycznych. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy wspólnie z Miastem Gdynią poprowadzić konkurs „Strażnicy energii”. To działanie szczególnie istotne, bo każdy z nas jest odpowiedzialny za klimat, a kształtowanie nawyków, które pozwalają ograniczyć zbędne zużycie prądu czy ciepła to element, tak ważnej z dzisiejszej perspektywy, edukacji klimatycznej. Współpraca z Miastem Gdynią pokazuje, że poprzez działanie z lokalnymi samorządami możemy wprowadzać innowacyjne rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej i skutecznie dbać o ochronę środowiska – powiedział Jacek Chodkowski, dyrektor generalny Grupy Dalkia w Polsce.

Jak wskazuje firma, uczestnicy programu nie tylko zdobywają cenną wiedzę na temat środowiska, ale przede wszystkim przekuwają ją w konkretne działania. Do ich zadań należy wykonywanie regularnych pomiarów temperatury, natężenia oświetlenia oraz poboru prądu za pomocą specjalistycznych urządzeń dostarczonych przez Grupę Dalkia Polska. Kolejnym krokiem jest wdrożenie rozwiązań ograniczających zużycie energii, zapisanych jako „10 zasad strażnika energii”, które polegają np. na wyłączaniu urządzeń elektrycznych, kiedy nie są używane czy zmniejszaniu ogrzewania, gdy nikt nie przebywa w pomieszczeniu.

Budowa świadomości na rzecz ograniczenia zużycia energii i ochrony środowiska

Jesteśmy dumni, że możemy prowadzić projekt, w którym dzieci i młodzież uczą się, że zmiana codziennych przyzwyczajeń związanych chociażby z używaniem energii elektrycznej staje się realnym działaniem na rzecz ochrony środowiska. To szczególnie ważne, bo jak pokazuje doświadczenie, zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystują nie tylko w szkole, ale także w swoich domach. Dzięki takim inicjatywom budujemy bardziej świadome społeczeństwo – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

30. września w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się podsumowanie wyników projektu oraz uroczyste wręczenie nagród wyróżnionym szkołom. Wydarzenie zainaugurowało równocześnie kolejną edycję projektu w roku szkolnym 2021/2022.

Bardzo się cieszę z udziału naszej szkoły w tym projekcie. To cenne doświadczenie dla wszystkich uczniów. Tym bardziej, że udało im się przekuć zdobytą wiedzę w realne oszczędzanie i zostać najlepszymi tegorocznymi strażnikami energii. Zyskała na tym również cała nasza szkoła, bo wiemy teraz jak skutecznie obniżyć koszty zużycia energii i wspólnie dbamy o środowisko – powiedziała Eliza Zaborowska-Kempa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Gdyni.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Dalkia Polska

reklama