Nowe centrum edukacji

Nowe centrum edukacji – prace w toku

Przy ul. Papirusów, na stołecznych Bielanach, powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej. W miejscu tym budowany jest nowoczesny obiekt, a remontowi poddana została dawna leśniczówka – podaje Urząd m.st. Warszawy (UM). Magistrat wskazuje, że prace, które mają zakończyć się jeszcze w tym roku, obejmują także nowe zagospodarowanie terenu, w tym posadzenie dużej ilości zieleni.

Nowy obiekt miejscem edukacji ekologicznej

Tuż przy Parku Młocińskim trwa budowa Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE). Nowy obiekt ma być miejscem edukacji ekologicznej nie tylko dla dzieci, ale dla wszystkich zainteresowanych ekologią – niezależnie od wieku. Cały kompleks składać się będzie z powstającego właśnie budynku, przebudowanej leśniczówki oraz znajdującego się wokół nich, na nowo zagospodarowanego terenu. Centrum pozwoli rozszerzyć bazę dydaktyczną Lasów Miejskich – Warszawa. Obecnie leśnicy prowadzą działania edukacyjne w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej na skraju Rezerwatu Przyrody Las Kabacki – podaje UM.

Nowe centrum edukacji – praca wre

W remontowanej leśniczówce zamontowano już okna i drzwi oraz wykonano niezbędne instalacje. Przygotowano także elementy fundamentów, na których powstanie wkrótce drewniany taras. Obecnie w obiekcie trwa budowa ścianek wewnętrznych, w toku są też roboty elewacyjne i dekarskie. Docelowo w leśniczówce będą się odbywały m.in. wernisaże, wystawy plastyczne oraz spotkania z autorami – informuje UM.

Nowe centrum edukacji

W powstającym, nowym budynku Centrum Edukacji Ekologicznej trwa układanie posadzek, wykonywanie instalacji oraz budowa ścianek działowych i montaż klimatyzacji. Prace prowadzone są także na zewnątrz, przy elewacji. Budynek Centrum będzie parterowy. Wewnątrz, na powierzchni ok. 780 m2, znajdą się m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne. Obiekt ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także energooszczędny i proekologiczny. Źródłem ogrzewania będą pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Na budynku powstanie zielony dach o powierzchni ok. 300 m2. Przewidziane jest także utworzenie ogrodu deszczowego.

Zmiany widoczne będą także dookoła obiektu. Nowe zagospodarowanie terenu ma przede wszystkim propagować działania proekologiczne – chroniące glebę, wody gruntowe oraz roślinność i zwierzęta. Najważniejszym elementem otoczenia pozostanie przestrzeń leśna, w której budowane jest Centrum. Wewnętrzne drogi ograniczone zostaną do minimum i w większości będą miały przepuszczalną nawierzchnię – trawiastą lub mineralną – podkreśla magistrat.

Ekologia przede wszystkim, czyli nowe centrum edukacji

Na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej powstaną placyki rekreacyjne i chodniki prowadzące do budynków. Pomiędzy nimi znajdą się ścieżki z nawierzchnią mineralną. Jedną z nich będzie można dojść do „klasy na świeżym powietrzu”. Będzie ona zorganizowana w układzie amfiteatralnym i zbudowana z kamiennych głazów wkomponowanych w naturalnie ukształtowaną skarpę. Ścieżka poprowadzi też do miejsca spotkań, zaaranżowanego z pni drzew ułożonych na trawie. Przy budynkach pojawią się drewniane tarasy. Taras przy budynku CEE będzie umożliwiał zejście na rozległą polanę.

W sąsiedztwie Centrum powstanie malowniczy układ w formie suchego strumienia i niecki porośniętej niską roślinnością. Rozwiązanie to zapewni odbiór i krótkookresowe zatrzymanie wód opadowych, spływających z dachu budynku, a następnie przefiltrowanie ich w głąb piaszczystego gruntu.

Na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej posadzonych zostanie 40 drzew. Będą to gatunki rodzime, typowe dla lasu mieszanego, a przede wszystkim brzozy, jarzęby i lipy. Wśród ponad 1600 sadzonych krzewów dominować będą gatunki kwitnące i owocujące – róże, porzeczki, irgi i ligustry. Swoją kolorystyką ożywią one przestrzeń, zwiększą także bioróżnorodność i zapewnią pokarm dla ptaków – tłumaczy UM.

Na terenie inwestycji powstaną też murawy i łąki, w tym łąka z leśnym runem. Zastosowanych zostanie blisko 1000 sadzonek bylin, ponad 800 sadzonek traw i ponad 400 pnączy.

Kiedy koniec prac?

Prace budowlane i te związane z nowym zagospodarowaniem terenu zakończą się jeszcze w tym roku – zapowiada stołeczny ratusz. Następnie będzie trwało wyposażanie obiektu. Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej ma rozpocząć działalność w 2024 r.

Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta (SZRM), a koszt inwestycji to 17,1 mln zł.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x SZRM

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu