Niemapa. Lasy Pomorza Gdańskiego

„Niemapa. Lasy Pomorza Gdańskiego” – premiera nowej odsłony

Pełna kolorowych ilustracji i kreatywnych pomysłów na poznanie przyrody jest nowa odsłona popularnego przewodnika dla dzieci pt. „Niemapa. Lasy Pomorza Gdańskiego”. Na jej kartach znalazły się trasy spacerowe, spływy kajakowe czy pola namiotowe umiejscowione w naszych lasach – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku (RDLP).

Nowa edycja Niemapy, poświęcona lasom Pomorza Gdańskiego, została stworzona przez kolektyw Mamy Projekt we współpracy z gdańskimi leśnikami. – W dzisiejszych czasach prawdziwy, głęboki kontakt z przyrodą jest szczególnie ważny w procesie wychowania dzieci. Dlatego postanowiłyśmy stworzyć serię Niemapa Natura. Chcemy pomóc rodzicom w przypomnieniu sobie, jak niesamowite przygody można przeżyć w lesie – mówi Joanna Studzińska, współautorka wydawnictwa.

„Niemapa. Lasy Pomorza Gdańskiego” – nie tylko propozycje na aktywne spędzenie czasu

Jak podaje RDLP, „Niemapa. Lasy Pomorza Gdańskiego” zawiera nie tylko propozycje na aktywne spędzanie czasu podczas wycieczek w okolicach Trójmiasta, ale także pomysły na gry i zabawy dla dzieci w różnym wieku. Każde umieszczone na Niemapie miejsce zostało sprawdzone przez ekspertów, czyli rodziny z dziećmi. Co więcej, przewodnik pokazuje, gdzie można swobodnie poruszać się z dziecięcym wózkiem.

Rodziny z rowerową pasją mogą wyruszyć na szlak po Mierzei Wiślanej, a dla tych, które lubią aktywności na świeżym powietrzu przygotowano trasę biegu na orientację z Zielonym Punktem Kontrolnym. Można też popłynąć kajakiem przez Żuławy Wiślane albo odpocząć nad jednym z wielu jezior. Miłośnicy przyrody mogą wcielić się też w rolę botanicznych detektywów i wybrać się do krainy kormoranów lub skorzystać z pełnej niespodzianek ścieżki edukacyjnej „Alicja w Krainie Czarów” – wylicza RDLP.

Leśne wycieczki z nową Niemapą pozwolą też poznać historię Pomorza. W przewodniku znalazły się bowiem Osada Łowców Fok w Rzucewie i Osada Słowiańska Sławutowo, gdzie wciąż można zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie na tych terenach. Na kartach nowej mapy nie mogło też zabraknąć znanego i lubianego Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo”, należącego do Nadleśnictwa Gdańsk. To tam w ramach cyklu edukacyjnego „Ogrodowe Niedziele” leśnicy uczą poznawania różnorodnych funkcji lasu w tym: przyrodniczych, społecznych i gospodarczych.

„Niemapa. Lasy Pomorza Gdańskiego” dostępna w Internecie i nadleśnictwach

„Niemapa. Lasy Pomorza Gdańskiego” to ilustrowany przewodnik dla rodzin wydany w 15 tys. egzemplarzy. Od 13 maja 2020 r. jest dostępny do pobrania ze strony www.niemapa.pl. Wersja papierowa będzie natomiast bezpłatnie dystrybuowana w Nadleśnictwach Gdańsk, Kolbudy, Wejherowo i Elbląg – od momentu ponownego otwarcia punktów usługowych i informacyjnych.

Na podstawie informacji nadesłanej przez RDLP w Gdańsku

fot. archiwum Niemapa