z Enfosiem

NFOŚiGW: Dzieci zaprzyjaźniły się z Enfosiem

Ponad 9 tys. uczestników, prawie tysiąc zgłoszeń konkursowych i czterech laureatów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podkreśla, że sukcesem zakończył się konkurs pn. „Eko-zajęcia z Enfosiem”. Był on skierowany do przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu aglomeracji warszawskiej.

Propozycje na zajęcia z Enfosiem w ramach konkursu NFOŚiGW

Sadzenie drzew i roślin, nauka segregowania śmieci, ekopiosenki, wiersze i gazetki, twórcze warsztaty i lekcje wyjaśniające ekopojęcia, ciąg dalszy historii sympatycznego drzewka o imieniu Enfoś, wycieczki do punktów selektywnej zbiórki odpadów, spacery po parkach i lasach z ekologicznym przesłaniem, plakaty informujące o tym, jak dbać o środowisko, wspólne czytanie książki NFOŚiGW, przedstawienia o zależnościach między środowiskiem a ludźmi, eko-rozwiązania typu szycie wielorazowych woreczków na zakupy z firanek czy eko-kodeksy zachęcające do oszczędzania wody i światła – takie kreatywne rozwiązania proponowali uczestnicy konkursu na ekozajęcia, które należało przeprowadzić z wykorzystaniem Enfosiowej książki i maskotki. Edukacyjne cele akcji z okazji 30-lecia Funduszu spełniły się dzięki wielkiemu zaangażowaniu nauczycieli i rodziców, którzy troszczą się o ekologiczną przyszłość dzieci – podkreślił NFOiGW.

Konkurs, pilotażowo prowadzony dla placówek oświatowych z obszaru aglomeracji warszawskiej, wg oceny organizatora, spotkał się z przychylnością i dużym zainteresowaniem. W sumie wzięło w nim udział ponad 9 tys. osób z prawie trzystu pięćdziesięciu przedszkoli i szkół. Wyłonienie najciekawszych pomysłów na zajęcia o tematyce prośrodowiskowej okazało się zadaniem trudnym. Po burzliwych obradach jury wyłoniło trzech równorzędnych laureatów w gronie grup przedszkolnych oraz jednego zwycięzcę wśród zgłoszeń szkolnych. Dodatkowo przyznano osiemnaście wyróżnień.

Nagrody w konkursie z Enfosiem

Nagrody, czyli pakiety edukacyjne w formie gier i książek o szeroko rozumianej ochronie środowiska już w grudniu trafią do: Przedszkola nr 10 w Piasecznie (Grupa 5-latków „Słoneczka”), Przedszkola nr 9 im. Jasia i Małgosi w Wołominie (Grupa 4 i 5-latków „Odkrywcy”), Przedszkola nr 1 im. Krasnala Hałabały w Grodzisku Mazowieckim (Grupa 6-latków „Wróbelki”) oraz do Szkoły Podstawowej w Duchnicach (Ożarów Mazowiecki, klasa III B). Natomiast dzieci z wyróżnionych grup i klas otrzymają Enfosiowe zestawy – książę pt. „Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda” autorstwa Donaty Bienieckiej-Popardowskiej oraz pluszowego bohatera tej historii. Przy okazji NFOŚiGW przypomina, że osoby zainteresowane Enfosiowymi przygodami mogą jeszcze tylko dziś posłuchać książki w audycji „Książka do poduszki” na antenie Polskiego Radia Dzieciom (odo 19:10).

Konkurs „Eko-zajęcia z Enfosiem” był częścią akcji edukacyjno-promocyjnej z okazji 30-lecia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, której inicjatorem był funduszowy Departament Promocji i Komunikacji Społecznej.

Na podstawie informacji nadesłanej przez NFOŚiGW

rys. NFOŚiGW