Gdańsk bez plastiku

Mural w ramach akcji „Gdańsk bez plastiku”

W stolicy województwa pomorskiego odsłonięto pierwszy mural w ramach prowadzonej przez miasto akcji pn. „Gdańsk bez plastiku”. Namalowany na elewacji Szkoły Podstawowej nr 27 (SP) chłopiec nakłania przechodniów do pozbycia się z otoczenia plastikowych odpadów – informuje Urząd Miejski w Gdańsku (UM).

„Gdańsk bez plastiku” – nie tylko teoria

– „Gdańsk bez plastiku” to nie tylko teoria, to także ważne przesłanie edukacyjne, które realizujemy w praktyce – powiedział podczas odsłonięcia muralu Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. – Wciąż szukamy nowych możliwości dotarcia do odbiorcy i tym razem tym nośnikiem jest mural. Ufam, że przesłanie, które stworzyliśmy na ścianie Szkoły Podstawowej nr 27 będzie nie tylko widoczne dla szerokiego grona, a przede wszystkim dostrzegą go ci, którzy nie rozumieją, że plastik jest szkodliwy i zostaje po nas na długie lata. Mam nadzieję, że ta myśl trafi do naszych najmłodszych, a razem z nimi dotrze do ich rodziców i rodzin – dodał.

Mural – przewrotnie o ochronie środowiska

Autorem muralu jest Marek Rybowski (pseudonim artystyczny Looney). – Mural przedstawia chłopczyka, który wystrzela z procy plastikową butelkę. Chcieliśmy w przewrotny sposób pokazać, jak się pozbywamy plastiku z Gdańska. Musimy dbać o to, aby nasze miasto było czyste. Musimy myśleć o tym, żeby używać jak najmniej plastiku. Podszedłem do tematu w zabawny, charakterystyczny dla siebie sposób. Chciałem, żeby ta praca wyróżniała się na tle innych proekologicznych kampanii. Oby ten mural inspirował do bycia proekologicznym. Już wkrótce na terenie Gdańska pojawią się kolejne prace – mówił o swoim muralu artysta.

Według gdańskiego magistratu, mural na budynku SP to oryginalny sposób ukazania walki z plastikiem. Lekko humorystyczna i przewrotna forma przekazu zapada w pamięci i tym samym może przyczynić się do dalszych proekologicznych działań mieszkańców w ramach kampanii „Gdańsk bez plastiku”.

Podczas piątkowego wydarzenia rozstrzygnięto także konkurs plastyczny związany z ochroną środowiska, w którym brali udział uczniowie SP nr 27. Nagrody laureatom wręczał Piotr Kowalczuk. Po części oficjalnej dzieci wzięły udział w zabawach i warsztatach. Mali artyści z tworzyw sztucznych, metalu i szkła tworzyli instrumenty, lampiony i inne ozdoby.

„Gdańsk bez plastiku” – zaczęło się od magistratu

Ekologiczne działania zaczęliśmy od Urzędu Miejskiego, wprowadzając szklane karafki na wodę i eliminując tym samym zużycie kilkanaście tysięcy plastikowych butelek rocznie. Akcję Gdańsk bez plastiku promujemy zarówno na terenie miasta, jak i w sieci – powiedział wiceprezydent Kowalczuk.

„Gdańsk bez plastiku” to kampania miejska, która wystartowała w lutym 2019 roku. Ma na celu propagowanie i wspieranie proekologicznych postaw wśród mieszkańców i przedsiębiorców. Ideą kampanii jest ewolucja, a nie rewolucja. Prowadzone działania mają stopniowo edukować i zachęcać do zauważenia problemu i zmiany przyzwyczajeń – przypomina i tłumaczy UM.

„Gdańsk bez plastiku” – 10 zasad dla mieszkańców

W czytelny sposób spisano 10 zasad dla mieszkańców i pięć zasad dla przedsiębiorców. Są to jasne wskazówki do zmiany codziennych nawyków i postaw mieszkańców, przedsiębiorców oraz turystów – zarówno tych z Polski, jak i z zagranicy. Zasady dla mieszkańców są następujące:

 1. Na zakupy weź bawełnianą torbę;
 2. Pij wodę z kranu w stalowym lub szklanym bidonie;
 3. Zamawiaj napoje w kubkach wielorazowego użytku, bez plastikowych słomek;
 4. Jedzenie na wynos pakuj do własnych szklanych lub metalowych opakowań;
 5. Przechowuj żywność w szklanych pojemnikach;
 6. Kupuj produkty w zbiorczych opakowaniach;
 7. Nie używaj plastikowych sztućców;
 8. Kupuj odzież z naturalnych materiałów;
 9. Wybieraj dobrej jakości zabawki – posłużą nie tylko Twoim dzieciom;
 10. Unikaj kosmetyków ze sztucznymi składnikami.

„Gdańsk bez plastiku” – pięć zasad przedsiębiorców

 1. Środki, płyny do mycia i sprzątania oraz oleje samochodowe kupuj w opakowaniach zbiorczych;
 2. Wodę do picia wlewaj z kranu do szklanych dzbanków;
 3. Segregatorów i koszulek na dokumenty używaj wielokrotnie;
 4. Wymieniaj wkłady w długopisach;
 5. Naczynia jednorazowe zastąp biodegradowalnymi lub wielokrotnego użytku.

Magistrat zaznacza też, że „Gdańsk bez plastiku” to także akcja, która ma spajać działania miejskich jednostek i wydziałów Urzędu Miejskiego w zakresie ochrony środowiska, a także zwiększać wydźwięk ekologiczny i docierać do szerokiego grona odbiorców stając się widoczna również na każdym miejskim wydarzeniu. Do akcji włączyło się już blisko 30 podmiotów, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Gdańskie Usługi Komunalne, Zakład Utylizacyjny, Zakład Transportu Miejskiego, Żłobki Gdańskie, Szkoły, Hevelianum, a także partnerzy zewnętrzni m.in. IKEA, Alfa Centrum czy Forum Gdańsk. W ramach kampanii regularnie odbywają się także wydarzenia edukujące najmłodszych – wylicza UM.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny