Łączą nas Drzewa

Łączą nas Drzewa

Rusza ogólnopolska kampania „Łączą nas Drzewa”, która została zainaugurowana przez Andrzeja Dudę, prezydenta RP w Międzynarodowy Dzień Lasów – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Łączą nas Drzewa – sadzenie drzew elementem akcji

Łączą nas Drzewa

Ministerstwo podkreśla, że w każdej regionalnej dyrekcji lasów państwowych, sadzone będą drzewa, przy zaangażowaniu lokalnej społeczności oraz przedstawicieli samorządów i władz państwowych. Sadzenie będzie okazją do zapoznania się z działaniami leśników oraz wzięcia udziału w szeregu leśnych imprez organizowanych z zachowaniem obowiązujących restrykcji sanitarnych.

Pomysłodawcą akcji jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które realizuje projekt przy współpracy z Lasami Państwowymi. Jej główną ideą jest fakt, że drzewa stanowią jeden z kluczowych elementów „zielonej infrastruktury”, zaspokajającej liczne potrzeby społeczne.

Dzięki pracy leśników oraz zaangażowaniu w tego typu akcje, lesistość w Polsce dzisiaj to prawie 30% powierzchni naszego kraju. Jesteśmy w czołówce państw europejskich pod względem wielkości obszarów leśnych. Do 2050 roku chcemy, żeby lesistość wynosiła 33% – mówi Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.

Łączą nas Drzewa to także leśne spacery, akcje sprzątania i warsztaty

W ramach projektu, oprócz sadzenia drzew, będą odbywały się leśne spacery, imprezy sportowe, akcje sprzątania i warsztaty. Wszystkie w reżimie sanitarnym, dostosowane do obowiązujących obostrzeń – zapewnia MKiŚ.

Wspólna troska o lasy jest dla nas, leśników celem nadrzędnym. Drzewa zapewniają nam tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, są także miejscem bytowania wielu gatunków fauny i flory oraz doskonałym odnawialnym surowcem. Dzięki lasom możemy korzystać z takich darów natury, jak grzyby czy zioła. Pobyt między drzewami w lesie korzystnie wpływa też na naszą kondycję i samopoczucie – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

„Akcja >>Łączą nas Drzewa<< to inicjatywa, dzięki której po okresie pandemii wychodzimy naprzeciw społecznym potrzebom obcowania z przyrodą i realizacją potrzeby wypoczynku” – dodaje resort.

Na podstawie nadesłanej informacji

rys. MKiŚ