Kształtowanie właściwych postaw najmłodszych – edukacja ekologiczna MPO Warszawa

Ilość produkowanych odpadów stale wzrasta, a statystyczny warszawiak wytworzył ich w zeszłym roku ok. 340 kg. Stolica wygenerowała zaś odpady komunalne o łącznej masie 14 Titaniców! – wylicza Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie (MPO). Przedsiębiorstwo zaznacza, że równolegle, coraz większego znaczenia nabiera edukacja ekologiczna i kształtowanie właściwych postaw najmłodszych. Segregacja odpadów, troska o najbliższe otoczenie, znaczenie recyklingu i tajniki gospodarki obiegu zamkniętego – te tematy są podejmowane w realizowanej przez MPO inicjatywie – warsztaty edukacyjne dla dzieci.

Kształtowanie właściwych postaw poprzez „Mini wysypisko”

W ramach wydarzenia Circular Week 2021, poświęconego tematyce gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju, stołeczna spółka zorganizowała specjalną edycję „Mini wysypiska” dla grupy 50 przedszkolaków z Warszawy.

Pierwsze warsztaty edukacyjne z cyklu „Mini wysypisko” zorganizowaliśmy w czerwcu tego roku. W kolejnych miesiącach spotkaliśmy się z ponad tysiącem warszawskich przedszkolaków i uczniów. To dowodzi, jak duże jest zapotrzebowanie na edukację ekologiczną najmłodszych. Zależy nam na zmianie postrzegania odpadów. To nie są zbędne i kłopotliwe śmieci, to wartościowy surowiec – powiedział Jakub Turowicz z Działu Organizacji i Komunikacji Społecznej MPO.

Warsztaty „Mini wysypisko” zorganizowane w ramach Circular Week 2021, w formie nauki i zabawy prezentowały młodym warszawiakom zasady segregowania odpadów. Dzięki aktywnemu scenariuszowi spotkania – uczestnicy uprzątnęli zaimprowizowane wysypisko – dzieci poznały segregację, ideę recyklingu i obiegu zamkniętego w praktyce – zaznacza MPO.

Kształtowanie właściwych postaw by przewartościować postrzeganie odpadów

Stołeczne przedsiębiorstwo wskazuje, że rozwój technologii pozwolił przewartościować postrzeganie odpadów komunalnych. Dzisiaj można je efektywnie wykorzystać, a odpady, które nie nadają się do recyklingu, mogą stać się cennym źródłem energii. Karton po mleku ma wartość energetyczną, która pozwala zasilić żarówkę o mocy 40 Watt przez 1,5 godziny.

Bardzo istotną rolę odgrywają także mieszkańcy, których codzienne działanie jest kluczem do ograniczania ilości powstających odpadów. Spółka komunalna zaznacza, że ma świadomość, iż ten proces wymaga nie tylko zmiany nawyków, ale także cierpliwości i przede wszystkim odpowiedniej edukacji ekologicznej. Swoje działania spółka dedykuje w dużej mierze najmłodszym mieszkańcom, ponieważ dobre nawyki najlepiej kształtować w wieku przedszkolnym i szkolnym.

„Mini wysypisko” to inicjatywa MPO, która zrodziła się z myślą o zabawie i edukacji najmłodszych. Dzięki zaimprowizowaniu małego wysypiska odpadów uczniowie mają okazję sprawdzić się podczas ich segregowania, jednocześnie ucząc się troski o środowisko. Do tej pory w akcji edukacyjnej uczestniczyły grupy przedszkolne i klasy z warszawskich placówek. Spółka brała także udział w dzielnicowym pikniku edukacyjnym w Parku Bródnowskim. Ze względu na zainteresowanie warsztatami Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania planuje kolejne spotkania.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. MPO Warszawa

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu