fot. Fundacja Ekologiczna ARKA

„Książka za drzewo” – ogólnopolska akcja proekologiczna

Fundacja Ekologiczna ARKA poinformowała, że rozpoczęła nową, ogólnopolską akcję pn. „Książka za drzewo”, w której za posadzone drzewa uczestnicy otrzymują książki.

Książka za drzewo” – trzy ważne tematy

Jak tłumaczy organizator akcji, będzie ona prowadzona w dwóch etapach. Pierwszy z nich, prowadzony we wrześniu, to zbiórka używanych książek, a drugi, który dziać się będzie w październiku, to sadzenie drzew i wysyłanie do uczestników książek.

Fundacja zaznacza, że akcja sadzenia drzew rozpocznie się 29 września, wtedy też ma zostać uruchomiony system wyboru i rezerwacji książek.

Do akcji już mogą zgłaszać się klasy: przedszkoli, szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, a dla pierwszych 25 klas organizator zarezerwuje po 25 książek.

Fundacja podkreśla, że akcja „Książka za drzewo” łączy w sobie trzy ważne tematy. Pierwszy z nich to sadzenie drzew, drugim jest promocja czytelnictwa, a trzecim nadawanie przedmiotom, jakimi są książki „drugiego życia”.

Książka za drzewo” – bo sadzenie drzew jest niezmiernie istotne w obliczu zmian klimatycznych

Posadzone drzewa uczestnicy będą wpisywali na stronie www.sadzimytlen.pl, dołączając do akcji, w której Fundacja wraz z uczestnikami posadziła już prawie 150 tys. drzew. Dzięki działającej interaktywnej mapie Polski uczestnicy mogą zobaczyć na niej posadzone przez siebie drzewa.

Ostatnie badania fińskich naukowców dowodzą, iż każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania rocznie 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie ok. 26 mld ton – podkreśla Fundacja i dodaje, że jej inicjatywa wpisuje się z założenia Zielonego Europejskiego Ładu, w ramach którego do 2030 r. planuje się posadzenie 3 mld drzew.

Książka za drzewo” i promowanie czytelnictwa i idei nadawania rzeczom drugiego życia

Fundacja podkreśla, że ponad połowa Polaków nie czyta książek, chociaż obserwowana jest w tym zakresie zmianę na plus, gdyż w ciągu 2 lat procent osób deklarujących przeczytanie książki całej lub we fragmencie wzrósł do 42%. Jak ważne jest promowanie czytelnictwa niech świadczą sumy, które Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przeznacza na ten cel. W latach 2021-2025 to ponad miliard złotych.

W październiku za każde posadzone drzewo uczestnicy będą otrzymywali książki, które będą pochodziły głównie z prowadzonych zbiórek. W ten sposób dajemy im drugie życie – oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję CO2 – przekonuje ARKA.

Fundacja zaznacza, że podczas akcji promowana jest idea „Zero Waste” (dosł. Tłumacz „zero odpadów”, „zero marnowania”).

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Fundacja Ekologiczna ARKA

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu