Ekodom

Konkurs Ekodom w Gdańsku po raz czwarty

Urząd Miejski w Gdańsku (UM) przekazał, że od 26 kwietnia br. trwają zgłoszenia do konkursu „Gdański Ekodom 2024”. Jest to IV edycja wydarzenia, a udział w nim może wziąć każdy mieszkaniec miasta, chcący pochwalić się swoimi rozwiązaniami na życie w idei less waste. Do wygrania są trzy rowery i inne proekologiczne nagrody. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 czerwca br.

Celem konkursu jest przybliżenie coraz częściej spotykanych pojęć, takich jak less waste czy gospodarka cyrkularna – wskazał UM.

W tym konkursie promujemy i nagradzamy proekologiczne działania mieszkańców. Doceniamy te, które wywierają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Laureaci konkursu stają się ekoambasadorami naszego Miasta. Chcemy wskazywać ich jako tych, od których warto się uczyć powiedział Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.

Konkurs Ekodom – jak powinna wyglądać praca konkursowa?

Pracę konkursową może stanowić dokumentacja zdjęciowa z opisem lub krótki film ukazujący minimalizm praktykowany przez domowników – podał UM. Chodzi o zaprezentowanie, jak poprzez swoje decyzje i działania, gdańszczanie, na co dzień dbają o środowisko i klimat. Jak podkreślił UM, materiały powinny ukazywać proste sposoby na życie w idei less waste w gospodarstwie domowym, ale też poza nim. Na przykład w drodze do pracy, w szkole, w podróży, na balkonie, czy w przydomowym ogródku. Istotne jest pokazanie sposobów na zminimalizowanie wytwarzania odpadów, jak również zaprezentowanie właściwego postępowania z tymi, które już powstały. Przedstawione porady powinny inspirować i zachęcać mieszkańców do codziennego dokonywania świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Materiały mogą też zachęcać do korzystania z punktów wymiany przedmiotów, takich jak giveboxy, lodówek społecznych, czy też do wymiany książek. Efektem konkursu ma być edukacja w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi i gospodarki o obiegu zamkniętym, a także promocja nawyków, które korzystnie wpływają na stan środowiska naturalnego.

Praktyczne porady i sposoby na życie less waste, co to oznacza?

Magistrat wskazał, że konkurs Ekodom jest właśnie dla osób, które pakują swoje zakupy do toreb wielokrotnego użytku, mają pomysły na ponowne wykorzystanie starych przedmiotów, nie marnują jedzenia, uprawiają własne sezonowe warzywa w przydomowym ogródku, angażują się społecznie, realizują ciekawe „zielone” inicjatywy, albo zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, używają bidonów, bądź dojeżdżają rowerem do pracy, czy segregują odpady –

W naszych działaniach zwracamy uwagę na to, że nawet małe zmiany w codziennych nawykach mogą przynieść ogromne korzyści dla naszej planety. Nasze codzienne wybory mogą mieć duży wpływ na zmniejszanie ilości wytwarzanych odpadów. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad: odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, oddaj do recyklingu, kompostuj. I właśnie tak postępują laureaci dotychczasowych edycji konkursu. Ich postawa to coś, co napędza nas do działania i motywuje do pogłębiania wiedzy w tym zakresie – podkreśliła Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM. Jednocześnie magistrat zaznaczył, że udział w konkursie to świetna okazja do nauki przez wspólną zabawę. Jako przykład takiej zabawy, magistrat podał umieszczanie obierek warzyw w przezroczystym pojemniku z dżdżownicami, które je rozkładają. Taka obserwacja może być ciekawym doświadczeniem, które sprawi wiele radości, zwłaszcza dzieciom.

Ekodom – jakie kryteria będą brane pod uwagę?

W pierwszej kolejności sprawdzona zostanie zgodność z wymaganymi parametrami technicznymi nadesłanych materiałów – ich formą i sposobem realizacji. Olbrzymie znaczenie ma ilość, jakość i praktyczność zaprezentowanych rozwiązań. Ważne jest, jak duży mają one wpływ na środowisko przyrodnicze oraz w jakim stopniu przekładają się na ograniczenie powstawania odpadów. Pod uwagę brana jest też liczba miejsc wykorzystana do stworzenia materiału. Na tej podstawie wybrane zostaną najciekawsze, najbardziej kreatywne prace. Za pięć pierwszych miejsc, przyznane zostaną nagrody. Laureaci I, II i III miejsca mają otrzymać wysokiej klasy rowery. Przewidziane są również nagrody niespodzianki i wyróżnienia.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 czerwca, zaś wyniki mają być znane do 11 czerwca. Materiały konkursowe lub link do ich pobrania należy przesłać mailowo na adres wskazany na stronie internetowej informującej o konkursie. Wysyłając pracę konkursową należy podać w temacie wiadomości: „Zgłoszenie do konkursu – Gdański Ekodom 2024” i dopisać imię i nazwisko uczestnika.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu