Jerzyki

Jerzyki – ptasi lokatorzy na dachach NFOŚiGW

Są malutkie, a poruszają się błyskawicznie (do 200 km/h), większość czasu spędzają w powietrzu, odżywiając się masą drobnych owadów i pijąc wodę z kropli deszczu – zaznacza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), dodając, że chodzi o jerzyki – ptaki, które wracają do nas z południowej Afryki, by wydać na świat potomstwo. Jak co roku zamierzają nam towarzyszyć do okolic końca sierpnia, by na czas naszej, polskiej pory jesienno-zimowej znów odlecieć na południe.

Jerzyki – kilka słów charakterystyki

Jerzyki zamieszkują (głównie w celach lęgowych) dachy, zaułki, szczeliny budynków oraz obiektów naturalnych. Chętnie lęgną się w przygotowanych na wysokościach budkach. Ich gnieżdżenie się nie powoduje zniszczeń ani zabrudzeń elewacji czy instalacji obiektów. W przeciwieństwie do podobnie błyskawicznych w locie biało-czarnych jaskółek, jerzyki mają dostrzegalne z zewnątrz jednolite, ciemne ubarwienie. Lubią poruszać się w gromadzie. Wydają przy tym charakterystyczny delikatny świst – przy przelocie ich stadek dźwięki są intensywniejsze. Doskonale pamiętają swoje miejsca lęgowe i powracają do nich rokrocznie. W Polsce ptaki te znajdują się pod ochroną ścisłą – zaznacza NFOŚiGW.

Jerzyki są gatunkiem wędrownym. Ich przemieszczanie się (migracja) ma jednak pewne zauważalne cele i stałe – także dla NFOŚiGW – miejsca siedliskowe. Przez 10 lat w budkach na dachach budynków Funduszu wylęgło się przeszło 300 młodych ptaków. W zeszłym roku „enfosiowa” populacja osiągnęła rekordową liczbę – która wyniosła aż 114 ptaków (w tym 56 piskląt) – wylicza NFOŚiGW.

Jerzyki pod opieką ornitologiczną

„Nasze jerzyki na stałe znajdują się pod fachową opieką ornitologiczną pana Mariusza Grzeniewskiego, stąd wiemy, że cała nasza populacja ma dobre warunki do rozrodu, jest dość liczna i co roku się rozwija. W tym roku liczymy na kolejne jej powiększenie.” – zaznaczył Fundusz i dodał: „Aby umożliwić poznawanie i odpowiednio zaprezentować życie codzienne tego gatunku, pod czujnym okiem pana Mariusza zorganizowaliśmy w tym sezonie i udostępniamy nieinwazyjny przekaz na żywo z jednego z ich domków. Nad organizacją przedsięwzięcia ze strony NFOŚiGW pracowały wspólnie: Departament Informatyczny, Departament Administracyjny, Wydział Promocji i Komunikacji oraz Wydział LIFE.

Transmisja z życia ptasiej rodziny jest dostępna pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=Q6VPbkWHJlU.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama