Cykl warsztatów edukacyjnych

Jak segregować odpady? Cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie (MPO) przygotowało pilotażowy cykl warsztatów edukacyjnych, z których skorzystało już blisko 600 przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Zajęcia cieszyły się tak dużą popularnością, że kolejne realizowane będą już jesienią – zaznacza Urząd m.st. Warszawy (UM).

Cykl warsztatów edukacyjnych pn. „Miniwysypisko”

Dobrych nawyków warto uczyć już od najmłodszych lat – dotyczy to także prawidłowych zasad segregowania odpadów. Cykl warsztatów edukacyjnych pn. „Miniwysypisko” to – jak wskazuje UM – proekologiczna inicjatywa, która powstała z myślą o edukacji najmłodszych w tym zakresie. Wpisuje się ona w formułę „bawiąc – uczyć”. Dzięki zainscenizowaniu miniwysypiska przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych mają okazję sprawdzić swoją wiedzę.

Tego typu zajęcia niosą za sobą również szereg innych korzyści: uczą pracy w grupie, odpowiedzialności, a przede wszystkim kształtują w dzieciach przekonanie, że troska o środowisko jest bezcenna i każdy ma bezpośredni wpływ na swoje otoczenie – przekonuje Jakub Turowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej MPO.

Cykl warsztatów edukacyjnych

Pierwsza odsłona warsztatów edukacyjnych miała miejsce 23 czerwca br., w trakcie VIII Ogrodu Jordanowskiego na Targówku. Tamtego dnia, podczas pikniku ekologicznego, pracownicy spółki spotkali się z ponad 400 trzecioklasistami z dzielnicy. Sposób, w jaki zostały przygotowane zajęcia przypadł uczniom do gustu – wskazuje UM i dodaje, że chętnie uczestniczyli oni w aktywnościach przygotowanych przez spółkę. Kolejne zajęcia zorganizowane zostały w Szkole Podstawowej nr 206 im. Władysława Reymonta na warszawskim Targówku, a także na Woli – w Przedszkolu nr 124. W tych dwóch wydarzeniach wzięło udział ok. 200 dzieci. Pozytywny odbiór warsztatów był bezpośrednim powodem decyzji o kontynuacji projektu – dodaje magistrat.

Cykl warsztatów edukacyjnych – uczyć przez zabawę i interakcję

Formuła zajęć edukacyjnych opracowana została w taki sposób, by przez zabawę oraz interakcję przekazać najważniejsze informacje na temat segregacji odpadów, z którymi dzieci mogą mieć do czynienia każdego dnia. W trakcie zajęć dzieci zachęcane są do aktywnego uczestnictwa i zadawania pytań – tłumaczy UM.

Na początku uczestnicy uczą się zasad prawidłowego postępowania z poszczególnymi rodzajami odpadów. Następnie rozpoczyna się sprzątanie i segregowanie odpadów z przygotowanego wcześniej „miniwysypiska”. Butelki, gazety, kartony po sokach, puszki, baterie – wszystko to musi trafić do odpowiednich, kolorowych pojemników frakcyjnych. Potem wspólnie oceniane są efekty segregacji, a pracownicy MPO pomagają dzieciom ocenić ich wybory. Jeśli któryś z odpadów trafił do niewłaściwego kontenera, uczestnicy dowiadują się, gdzie powinien zostać wyrzucony.

Ostatnią atrakcją spotkania jest możliwość dokładnego obejrzenia (a nawet posiedzenia za kierownicą) jednego z najnowszych pojazdów bezpylnych spółki, które na co dzień odbierają odpady od mieszkańców stolicy.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x MPO

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu