dbać o czyste powietrze

Jak dbać o czystość powietrza?

Urząd Miasta Gdyni (UM) zaznacza, że gdyńskie przedszkolaki znają odpowiedzi na pytania o to jak oszczędzać ciepło w domu? Jakie są zalety ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej i w jaki sposób dbać o czyste powietrze?

Według UM, dzieci udowodniły to tworząc, wraz z nauczycielami i opiekunami, filmy krótkometrażowe, prezentujące proekologiczne zagadnienia. Przygotowanie filmów było elementem konkursu pt. „Dzieci wiedzą i powiedzą, dlaczego Gdynia ma najczystsze powietrze”.

Gdyńskie przedszkolaki wiedzą w jaki sposób dbać o czystość powietrza

W czwartek, 30 maja, w Gdyńskim Centrum Filmowym odbyła się gala finałowa konkursu. Nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy, a trzy najciekawsze prace otrzymały wyróżnienia.

W konkursowe szranki stanęło 10 gdyńskich przedszkoli.

Jak podaje UM, w konkursie, w role głównych bohaterów wcieliły się dzieci. Natomiast nauczyciele i opiekunowie chwycili za kamery, telefony komórkowe czy tablety. Każda grupa stworzyła wyjątkowy film krótkometrażowy. Przedszkolaki opowiadały w nich o tym, jakie są zalety ciepła z sieci miejskiej, doradzały, jak oszczędzać ciepło w domu, a także instruowały, jak dbać o czyste powietrze.

Wszystkim pracom wnikliwie przyjrzało się jury, które wybrało trzy najciekawsze filmy. Zrealizowały je: Przedszkole nr 16, Przedszkole nr 21 Demptusiowo oraz Przedszkole nr 48. Jednak – jak podkreśla magistrat – w konkursie nie było przegranych. Puchary i drobne upominki otrzymali wszyscy uczestnicy.

Nagrody za udział i zaangażowanie w konkurs „Dzieci wiedzą i powiedzą, dlaczego Gdynia ma najczystsze powietrze” wręczyli przedszkolakom i ich pedagogom: Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni, Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny, Dariusz Wiśniewski, komendant Straży Miejskiej w Gdyni oraz Piotr Surma, dyrektor rozwoju Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gdyni (OPEC).

Od ponad 20 lat dbamy o to, żebyśmy wszyscy, nie tylko my teraz, ale w przyszłości również i wy, mieli czyste powietrze. Dlatego bardzo cieszę się z tego, że mieliście chwilę na to, aby pobawić się z nami i wziąć udział w tym konkursie. Przygotowaliście wspaniałe filmy, które mówią o tym, jak czyste powietrze mamy w Gdyni – powiedział podczas gali finałowej wiceprezydent Łucyk.

Jak podaje gdyński magistrat, celem konkursu było rozwijanie postaw proekologicznych wśród dzieci przedszkolnych. Konkurs miał także zwiększyć świadomość zagrożeń płynących z zanieczyszczenia powietrza oraz zachęcić mieszkańców do rezygnacji z ogrzewania piecami węglowymi na rzecz korzystania z miejskiej sieci ciepłowniczej. Celem rywalizacji było także ograniczenie zużycia energii oraz promowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym.

Upominki i vouchery

Poza upominkami rzeczowymi każda z grup otrzymała voucher o wartości 500 zł do wydania w hurtowniach papierniczych. Nagrody ufundowała spółka OPEC w Gdyni.

Konkurs zorganizowany został przez miasto Gdynia (Samodzielny Referat ds. Energetyki UM) oraz gdyńska Straż Miejska. Partnerem wydarzenia był OPEC.

Na podstawie www.gdynia.pl

fot. Marcin Milewski/gdynia.pl

reklama

 

reklama