Góry bez śmieci

Góry bez śmieci byłyby o wiele piękniejsze

Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, w ramach jesiennych edycji akcji z cyklu „Śmieci skrzydeł nie mają” razem z wolontariuszami odwiedził Beskid Śląski i Góry Sowie by pozostawić góry bez śmieci. – Góry jesienią są piękne, ale… bez śmieci byłyby o wiele piękniejsze! – przekonuje Dominik Dobrowolski razem z wolontariuszkami: Agnieszką Kaniewską, Edytą Mujstrą, Ewą Ekert i Julią Rokicką.

Góry bez śmieci – jesienne akcje kampanii „Śmieci skrzydeł nie mają”

23 października odbyła się kolejna edycja akcji, w ramach której w schroniskach górskich oraz popularnych turystycznych miejscach montowane są edukacyjne tabliczki z orłem przednim namawiającym turystów, aby nie zostawiali śmieci w schroniskach i na szlakach, ale zabierali je ze sobą i w dolinach segregowali. Tym razem orzeł przedni, będący symbolem akcji „Śmieci skrzydeł nie mają„, „zamieszkał” w „Zygmuntówce” – ulubionym przez turystów schronisku w Górach Sowich. Jak zaznacza organizator akcji, posprzątany został też szlak z Przełęczy Jugowskiej na Wielką Sowę.

Z kolei wcześniej, w dniach 16-18 października, orły przednie „zamieszkały” w ulubionych przez turystów schroniskach nieopodal Wisły w Beskidzie Śląskim: w schronisku narciarskim pod Soszowem, w schronisku PTTK Szosów oraz w schronisku Stożek.

Góry bez śmieci

Na uwagę zasługuje niezależna edukacyjna akcja schroniska Soszów, w ramach której turyści, sprzątający beskidzkie lasy, za worek pozbieranych śmieci dostają pyszne ciasto, kawę lub herbatę. To doskonały przykład dla innych schronisk, jak można motywować i zachęcać turystów do troski o czystość polskich gór – podkreśla organizator akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”.

Śmiecenie to naganne zjawisko, a góry bez śmieci byłyby o wiele piękniejsze

Śmiecenie to naganne zjawisko, niezależnie czy mamy do czynienia z papierkiem czy patyczkiem od lizaka w przydrożnym rowie, czy z dużymi odpadami porzucanymi w lesie. To nie tylko szkoda czyniona środowisku, ale także marnowanie materiału, który można powtórnie wykorzystać. Plastikowe odpady to cenny surowiec, który można odzyskać w procesie recyklingu i wielokrotnie ponownie wykorzystać. Jednocześnie nie wszyscy o tym na co dzień pamiętają, dlatego tak bardzo potrzebne są takie akcje jak „Śmieci skrzydeł nie mają”, w której chodzi nie tylko o posprzątanie śmieci ze szlaków górskich, ale także o edukację i wzbudzenie refleksji w turystach. Wierząc, że zmiana negatywnych zachowań jest możliwa, Fundacja PlasticsEurope Polska od samego początku wspiera tę akcję. Odpady z tworzyw, nawet te najmniejsze, powinny mieć szansę na drugie życie, a góry na czyste szlaki – dodaje Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x archiwum akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama