Gdańskie łąki miejskie

Gdańskie łąki miejskie – konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

Urząd Miejski w Gdańsku (UM) poinformował, że przyznane zostały nagrody w otwartym konkursie fotograficznym pn. „Gdańskie łąki miejskie”. Magistrat zapewnia, że zasady konkursu były proste – wystarczyło sfotografować ukwieconą, miejską łąkę, która stanowi element gdańskiego krajobrazu. Główną wygraną odebrał Jacek Jaskólski.

Gdańskie łąki miejskie uwiecznione na fotografiach

Jak podaje UM, oceny zgłoszonych zdjęć dokonała Komisja Konkursowa powołana przez Prezydenta Miasta Gdańska, która przyznała nagrody pieniężne trzem laureatom. Jury wyróżniło także trzy zgłoszenia.

Łąki miejskie to jeden z przykładów proekologicznego podejścia do kształtowania zieleni w mieście. Szczegółowe informacje na temat łąk znajdą Państwo na stronie gdansk.pl w zakładce Zielony Gdańsk. A konkurs ten to jeden z elementów promowania łąk. W Gdańsku w 30 lokalizacjach są tereny z tabliczką z trzmielem, można go pogłaskać, jest wykonany w technice 3D – zachęcamy! Te tabliczki to zachęta by w oznaczonych miejscach obserwować całoroczny cykl życia łąki. Wiem, że nie do każdego przemawia ich estetyka, ale są bardzo ważne dla owadów, dla których są miejscem zimowania, pełnią także inne funkcje ekologiczne – powiedziała podczas wręczania nagród Joanna Paniec, główny specjalista ds. zielonej marki miasta.

Magistrat zaznacza, że w Gdańsku nie brakuje terenów zieleni, a obok miejskich parków, trawników czy ukwieconych skwerów, gdańszczanie mogą się też cieszyć z wielu łąk. Celem konkursu fotograficznego było m.in. promowanie miejskich łąk kwietnych jako wartościowego i estetycznego elementu zieleni miejskiej. Organizatorzy pragną także w ten sposób uwrażliwić mieszkańców na kwestie przyrodnicze.

Zdjęcia zgłaszane do konkursu miały ukazywać łąkę jako element gdańskiego krajobrazu. Uczestnicy musieli być autorami nadesłanych zdjęć i właścicielami praw autorskich do zgłaszanych zdjęć. Każdy uczestnik mógł zgłosić do konkursu jedno autorskie zdjęcie gdańskiej łąki w miejskim krajobrazie wykonane w 2019 r.

Gdańskie łąki miejskie – nagrodzone prace

Laureatami w konkursie zostali Jacek Jaskólski (1. miejsce), Monika Kaczyńska (2. miejsce) i Marta Biegańska (3. miejsce). Wyróżnione zostały natomiast prace, których autorami są: Sylwia Ratajczyk, Paulina Polus i Magdalena Błeszyńska/Przedszkole 83 „Kolorowe Kredki”.

Gdański UM wskazuje, że miejskie łąki powstają w wielu polskich miastach i można powiedzieć że wyrastają jak grzyby po deszczu! Są jednym z elementów adaptacji do zmian klimatu, a przy okazji wspaniałą alternatywą dla trawników. Sprawdzają się szczególnie w okresach suszy, kiedy trawniki wysychają i żółkną, łąki nadal są kolorowe. W okresie jesieni i zimy dają schronienie owadom, ptakom i drobnym gryzoniom.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. Marta Biegańska. Praca, która zajęła 3. miejsce w Konkursie UM w Gdańsku

reklama