Fascynujący świat bocianów

Fascynujący świat bocianów w edukacji ekologicznej

Choć bociany przyleciały do Polski już w marcu, to w domach, przedszkolach i szkołach w całym kraju zagościły na dobre w czerwcu tego roku – zaznacza Grupa Energa i tłumaczy, że stało się tak za sprawą książeczki pt. „Lecą boćki” i konkursu ogłoszonego przez fundację ProNatura oraz Grupę Energa.

Symbol polskiej przyrody w gorszej kondycji

Bociany są wyjątkowo lubiane. Te ptaki to symbol polskiej przyrody, nieodzowny element sielskiego wiejskiego krajobrazu, a także bohaterowie wielu wierszy i bajek dla dzieci. Niestety z roku na rok ich liczebność spada – zaznacza Energa. – Dane z ostatnich lat wskazują na coraz gorszą kondycję boćków w Polsce. Zmiany w rolnictwie powodują, że kurczą się naturalne żerowiska, dodatkowo brak pokarmu wzmagają od kilku lat powtarzające się susze – mówi Tomasz Królak, ornitolog i pracownik spółki Energa Operator.

Aby przybliżyć dzieciom fascynujący świat bocianów, z okazji przypadającego na 31 maja Dnia Bociana Białego, postanowiono zorganizować dla nich konkurs. Spotkał się on z ogromnym zainteresowaniem wśród nauczycieli, dzieci i rodziców – podkreśla Energa.

Edukacja ekologiczna przez zabawę by przybliżyć fascynujący świat bocianów

Do ponad 20 tys. szkół i przedszkoli w całej Polsce trafiła książeczka pt. „Lecą boćki” w formie elektronicznej wraz z materiałami dydaktycznymi. Wydawnictwo w przystępny i atrakcyjny sposób opisuje, jak wygląda bociani rok, jakie są zwyczaje tych ptaków, a także przybliża wiele ciekawostek oraz garść sposobów, dzięki którym można zadbać o bezpieczeństwo tych wyjątkowych ptaków – podkreśla Grupa Energa.

Dla wszystkich chętnych dzieci, chcących przedstawić swoją artystyczną interpretację książeczki, ogłoszono też konkurs. Zadaniem najmłodszych było przygotowanie piosenki, wierszyka, pracy plastycznej, zdjęcia czy np. przedstawienia, które nawiązywało do bocianiej historii. W ubiegłym tygodniu zabawa została zakończona.

Ochrona bociana ma sens edukacyjny i społeczny

Z dużym wzruszeniem słuchałem, czytałem i oglądałem opublikowane prace konkursowe. Zaangażowanie dzieci, rodziców i opiekunów przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Kolejny raz przekonałem się, że bocian to jeden z najważniejszych symboli w naszym kraju i że jego ochrona ma wielki sens zarówno edukacyjny, jak i społeczny – powiedział Krzysztof Konieczny, ornitolog z Fundacji ProNatura, autor książeczki „Lecą boćki” i przewodniczący jury konkursu. – Ten konkurs pokazał mi, ile jest miejsca w edukacji przyrodniczej dzieci do zagospodarowania, ile gatunków i siedlisk czeka jeszcze na merytoryczne opowieści i wzbudzenie wrażliwości w przyszłych pokoleniach. Z drugiej strony widać, jak duże są potrzeby w placówkach oświatowych na uczestniczenie w akcjach edukacyjnych. Dziękuję wszystkim, za zaangażowanie i szerzenie wiedzy o bocianach – dodał.

Fascynujący świat bocianów zaintrygował placówki oświatowe i rodziny

Na wyzwanie odpowiedziały 73 placówki oświatowe z całej Polski oraz dziesiątki rodzin. W wykonywanie konkursowych prac zaangażowanych było ok. tysiąca dzieci. Łączna długość przesłanych filmów z recytacjami, scenkami dramatycznymi, a także z przedstawieniami i odśpiewanymi piosenkami przekroczyła 300 minut. Samych prac przestrzennych było ponad 70, a prawie 100 dzieci przebrało się przyprawiając sobie bocianie atrybuty, takie jak dzioby, skrzydła i czerwone nogi.

Spośród wszystkich zgłoszeń jury konkursu wyłoniło zwycięzców – autorów najciekawszych prac z 20 przedszkoli, 20 szkół oraz 50 uczestników indywidualnych. Zostaną oni nagrodzeni zestawami sportowo-edukacyjnymi oraz drukowanymi egzemplarzami książeczki „Lecą boćki”.

Na podstawie media.energa.pl

fot. sozosfera.pl