Elektryczny Las – 13 tys. drzew

2 miliony kilogramów tlenu rocznie wytwarza Elektryczny Las, liczący 13 tys. drzew przekazanych w ramach Programu Polska Stolica Recyklingu. Druga edycja grywalizacji miast i instytucji ruszyła 1 września. Najlepsze Miasto otrzyma tytuł i statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu, a zwycięska instytucja zdobędzie 50 tys. zł.

Praktyczna edukacja ekologiczna

Według Fundacji Odzyskaj Środowisko (FOŚ), główną ideą programu jest praktyczna edukacja ekologiczna. Ma się ona koncentrować wokół recyklingu elektrycznych odpadów oraz gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). – Zadanie Miasta polega na promowaniu wśród swoich mieszkańców selektywnej zbiórki elektroodpadów. Mieszkańcy 90 miast mają do dyspozycji prawie 1600 czerwonych pojemników, bezpłatną infolinię: 572 102 102 oraz formularz, dzięki którym mogą oddać elektryczne śmieci szybko, łatwo i bezpiecznie, mając pewność, że trafią one do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling i Maya Victory – powiedziała Kinga Rodkiewicz z FOŚ.

Elektryczny Las za bony

W ramach Programu, miasta mogą również organizować cykliczne zbiórki elektrośmieci, np. z okazji Dnia Ziemi. Mogą też realizować zbiórkę we współpracy z instytucjami miejskimi. Zwycięży to miasto, które zbierze najwięcej elektroodpadów w przeliczeniu na mieszkańca. Laureat otrzyma nie tylko zaszczytny tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, ale także statuetkę z recyklingu. Wszystkie Miasta biorące udział w Programie, grywalizują także o bony na „elektryczne lasy”. Za każde 1000 kg elektrośmieci przekazanych do recyklingu, miasto otrzyma jedno drzewo.

– Nasza usługa EKOzwrotów oraz Program InPost Green City idealnie wpisują się w ideę projektu Polskiej Stolicy Recyklingu. Dlatego też cieszymy się, że jako InPost możemy kolejny raz wesprzeć tę inicjatywę i wspólnie wspierać polskie miasta w działaniach na rzecz rozwoju nowoczesnej i zielonej przestrzeni miejskiej dla mieszkańców. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja przyniesie kolejne pozytywne zmiany, a atrakcyjna forma grywalizacji zainteresuje tematem ekologii jeszcze więcej mieszkańców polskich miast – podkreśliła Marta Zalewska, dyrektor ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City.

Elektryczny Las i GOZbohater

Dodatkowym elementem Programu jest współzawodnictwo instytucji. Teatry, szkoły, muzea, uczelnie wyższe, świetlice czy domy kultury zbierają punkty w oparciu o EKOzwroty. Jest to bezpłatna usługa realizowana wspólnie przez FOŚ oraz InPost. W jej ramach, można oddać niechciane, ale wciąż sprawne rzeczy: tekstylia, książki, elektronikę, obuwie, zabawki i nadać im drugie życie. Przystępując do Programu każda placówka dostaje indywidualny kod. Instytucja, która zdobędzie największą liczbę punktów, otrzyma główną nagrodę w wysokości 50 tys. zł. Dodatkowo, statuetkę oraz tytuł Miasta przyjaznego GOZ, otrzyma Miasto, z którego instytucje łącznie zbiorą najwięcej punktów w kategorii głównej. – Jestem przekonana, że Miasta wykażą się dużym zaangażowaniem zachęcając instytucje miejskie do udziału w programie. Gospodarka cyrkularna, której narzędziem są EKOzwroty, stanowi dziś dla wszystkich duże wyzwanie. Warto je podjąć nie tylko z uwagi na ochronę zasobów, ale także w trosce o los przyszłych pokoleń – dodała Kinga Rodkiewicz.

Szczegółowe zasady Programu oraz Regulamin znajdują się na stronie:

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu