ekowyprawka

Ekowyprawka dla pierwszoklasistów

Będzie ekowyprawka w Krakowie. Bidon na wodę wykonany z cukru, worek na buty lub strój sportowy oraz publikacja pt. „Moja szkolna supermisja”, dzięki której uczniowie będą zmieniać świat na lepsze, to elementy ekologicznej wyprawki, jaką otrzymają krakowscy pierwszoklasiści.

Jak podaje Urząd Miasta Krakowa (UM), wspomniane elementy tworzą ekologiczną wyprawkę szkolną przygotowaną przez Miasto, która w tym roku po raz pierwszy trafi do pierwszoklasistów.

Pierwsza ekowyprawka w Krakowie

Wyprawka nie tylko uprzyjemni dzieciom pierwsze dni w szkole, ale zostanie z uczniami na dłużej. Przygotowaliśmy ją również po to, aby już u najmłodszych mieszkańców kształtować postawy proekologiczne, a także pomóc im budować więź z miastem – podkreśla Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki.

W przyszłym tygodniu wyprawkę otrzyma prawie 8 tys. uczniów szkół samorządowych.

Jednym z elementów wyprawki jest bidon wielokrotnego użytku, w którym pierwszoklasiści będą mogli nosić wodę. Używając go, dzieci przyczynią się do ograniczenia zużycia plastiku, ponieważ nie będą już musiały kupować kolejnych, plastikowych butelek – przekonuje krakowski magistrat.

Co podkreśla krakowski magistrat, przekazane uczniom bidony są wykonane prawie w 95% z cukru, co powoduje, że np. w przypadku zepsucia, bidon taki można wyrzucić do kompostownika, gdzie ulegnie on szybkiemu rozkładowi. Oprócz bidonu z napisem „W Krakowie pijemy wodę z kranu” do pierwszoklasistów trafi też stały element wyposażenia każdego ucznia, czyli worek wielokrotnego użytku na trampki lub strój na wychowanie fizyczne.

Uzupełnieniem miejskiej wyprawki jest publikacja pt. „Moja szkolna supermisja”, przygotowana specjalnie z myślą o krakowskich pierwszoklasistach przez Wydział Edukacji UM. Najmłodsi uczniowie dowiedzą się z niej, że nauka w szkole to tylko obowiązek, ale przede wszystkim wspaniała przygoda, podczas której można samemu zmieniać świat na lepsze.

Szkolna supermisja

Z myślą o pierwszoklasistach przygotowaliśmy „Moją szkolną supermisję” – publikację, którą witamy w krakowskiej szkole oraz zachęcamy uczniów i uczennice między innymi do dbania o przyrodę, segregowania odpadów czy korzystania z ekologicznych środków transportu. Dzięki niej już od pierwszego dnia w szkole dzieci same będą mogły poczuć się „superbohaterami” i ratować świat. Pokazujemy, że poprzez zabawę i za sprawą nawet drobnych działań mogą zrobić naprawdę wiele. Naszą, dorosłych „supermisją” powinno być natomiast uwrażliwienie chociażby na sprawy ochrony środowiska i właśnie to robimy – mówi Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji UM.

Przez książkę pierwszoklasistów prowadzi dwójka krakowskich superbohaterów oraz ich jamnik, a warto podkreślić, że magistrat przygotował publikację także w językach angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Publikacja została wydrukowana na papierze ekologicznym Munken Print White, a pozostałe materiały wykorzystane podczas druku dobrano z myślą o jak najmniejszym oddziaływaniu na środowisko – informuje UM.

Na podstawie krakow.pl

fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl