ekopracownie

Powstaną dwie nowe ekopracownie

Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW), w Rudzie Śląskiej powstaną dwie nowe ekopracownie. Urząd Miasta Ruda Śląska (UM) podał, że do realizacji wybrano projekty przygotowane przez Szkołę Podstawową nr 22 oraz Szkołę Podstawową nr 35 Specjalną.

Ekopracownie otrzymają dofinansowanie

Każda z ekopracowni otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 70 tys. zł. W ramach zorganizowanego przez WFOŚiGW konkursu, wyłoniono 77 szkół podstawowych i średnich na terenie województwa śląskiego. Powstaną w nich nowoczesne pracownie dydaktyczne na świeżym powietrzu.

Udział rudzkich placówek oświatowych w różnych konkursach i projektach to dla mnie powód do dumy i satysfakcji. Pozyskiwanie funduszy to gwarancja rozwoju, a tym samym sukcesywnego podnoszenia zarówno poziomu kształcenia uczniów, jak i jakości szkolnej infrastruktury – skomentowała Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Ekopracownia w Szkole Podstawowej nr 22

Z myślą o uczniach Szkoły Podstawowej nr 22 powstanie „BeeGreen”. To przestrzeń zaplanowana do realizacji lekcji wychowawczych, lekcji przyrody, geografii, biologii, chemii, fizyki i wychowania fizycznego, a także nauczania zintegrowanego. Zostaną tam nasadzone drzewa i krzewy, wyznaczone zostaną alejki, pojawią się też ławki. Powstaną specjalne strefy, które będą zagospodarowane zgodnie z charakterem ogrodu sensorycznego oraz zasadami hortiterapii. Ponadto, powstanie altana, karmnik i poidełko dla ptaków, zakątek obserwacji, pomiarów astronomicznych i pomiarów meteo.

Ekopracownia powstanie również w Specjalnej Szkole Podstawowej nr 35

Uczniowie Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 35 również będą mogli zgłębiać wiedzę przyrodniczą i ekologiczną w warunkach bezpośredniego obcowania z przyrodą. Jak podaje UM, jest to szczególnie istotne w edukacji dzieci i młodzieży z lekką lub średnią niepełnosprawnością intelektualną oraz z innymi zaburzeniami rozwojowymi. Prowadzone będą zajęcia z zakresu przyrody, biologii, geografii, ekologii, a także zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Powstanie tam zadaszona wiata ze stołami, ławkami oraz tablicą. Tuż obok znajdować się będą podwyższone grządki przeznaczone do uprawy roślin w celach edukacyjnych. W planach jest budowa stacji meteorologicznej wyposażonej w barometr, termometr, higrometr oraz deszczomierz. Uczniowie zyskają również możliwość uczestniczenia w grach i zabawach dydaktycznych.

Ekopracownie w rudzkich szkołach

W ramach pierwszego konkursu „Ekopracownia pod chmurką”, w Szkole Podstawowej nr 16 powstał „Ogródek korczakowski” im. J. Korczaka. Natomiast w Zespole Szkolno–Przedszkolnym nr 3 – „Zielony zakątek pod chmurką”. W dodatku WFOŚiGW organizuje konkurs „Zielona Pracownia”. Jego celem jest dofinansowanie tworzenia pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach średnich. W 2023 roku laureatami projektu były 4 rudzkie placówki, a w 2024 roku jedna.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot.

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu