Ekoedukacyjnie

Ekoedukacyjnie w Kielcach

Urząd Miasta Kielce (UM) podsumował dwa wydarzenia z zakresu edukacji ekologicznej przeprowadzone w mieście.

Mowa o konkursach „EKO-MANIACY, czyli Dama i Dżentelmen w Niepodległej Polsce” i „Dbamy o nasze miasto-walczymy ze smogiem”.

Ekoedukacyjnie o recyklingu

Jak podał kielecki magistrat, 4 marca br. w Przedszkolu Samorządowym nr 39 na w Kielcach odbył się finał II Międzyprzedszkolnego Konkursu Ekologiczno-Patriotycznego pt. „EKO-MANIACY, czyli Dama i Dżentelmen w Niepodległej Polsce”. Był on adresowany do dzieci w wieku 5-6 lat. Polegał on na zaprojektowaniu oraz wykonaniu stroju damy lub dżentelmena w stylu z dwudziestolecia międzywojennego, czyli lat 1918-1939. Stroje musiały być wykonane z surowców wtórnych, w szczególności z tekstyliów, makulatury i tworzyw sztucznych.

Nagrodę główną zdobyła Natalka z Przedszkola Samorządowego nr 34 w Kielcach. Nad konkursem patronat objęły Wodociągi Kieleckie.

Jednym ze statutowych zadań Wodociągów Kieleckich jest edukacja ekologiczna, a więc m.in. takie wydarzenia. Dzieci uczą się, co to są śmieci i surowce wtórne. Pamiętajmy, że każdy papierek po cukierku, butelka po oleju czy drukowana makulatura wyrzucona na ziemię może zanieczyścić nie tylko glebę, ale i źródła wody, którą mamy w kranach – mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich, który wręczał nagrody i prowadził na przedszkolny wybieg młode modelki i modeli.

Jak zaznacza UM, konkursowe jury miało trudne zadanie, bowiem na konkurs wpłynęło 41 prac z 25 kieleckich przedszkoli. Każdy strój był piękny i oryginalny. Uczestnicy z wielkim pietyzmem odtworzyli suknie, garsonki, garnitury, kapelusze, laski i torebki, wykorzystując papierowe kubki i talerzyki, plastikowe torby na odpady i gruz oraz butelki. Był wachlarz zrobiony z plastikowych łyżeczek, parasolka z jednorazowych naczyń i dziecięcy wózek z tektury falistej – wylicza kielecki magistrat.

Ekoedukacyjnie o smogu

Z kolei kilka dni temu w Urzędzie Miasta zaprezentowana została wystawa prac finałowych konkursu „Dbamy o nasze miasto-walczymy ze smogiem”. Organizatorami konkursu byli: przewodniczący Rady Miasta Kielce oraz Stowarzyszenie Biegacz Świętokrzyski. Celem przedsięwzięcia było propagowanie dbania o środowisko oraz edukacja najmłodszych kielczan i kielczanek w kwestii powstawania smogu, zagrożeń jakie może on wywołać oraz walki z nim.

Jak zaznacza UM, młodzi kielczanie bardzo zaangażowali się w tworzenie konkursowych prac, na których można było przeczytać hasła takie jak „Czyste powietrze wokół nas”, „Kochasz dzieci? Nie pal śmieci!”.

W konkursie wzięły udział łącznie cztery przedszkola samorządowe z Kielc. Na finałowej wystawie można było podziwiać łącznie 12 prac indywidualnych i zbiorowych. Magistrat zaznacza, iż w przyszłości należy się spodziewać kolejnych edycji tego wydarzenia.

Na podstawie www.um.kielce.pl i www.um.kielce.pl

fot. UM Kielce