Edukacja ekologiczna

Edukacja ekologiczna w ZUOK Spytkowo

Po wakacyjnej przerwie ruszyły kolejne zajęcia w ramach projektu edukacyjnego Młodzieżowej Grupy Badawczej Ptaków Wysypisk „Kania” – informuje Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo (ZUOK).

W ramach prac „Kani”, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Giżycku będą prowadzić systematyczne obserwacje i badania, dzięki czemu zgromadzony zostanie szereg intersujących informacji na temat ptaków odwiedzających składowisko w Spytkowie.

Ptasia edukacja ekologiczna w ZUOK Spytkowo

Program prac grupy został opracowany przez Elżbietę Witek-Pawlukojć, nauczycielkę, miłośniczkę ptaków i założycielkę Klubu Małego Ornitologa „Dudek” oraz Krzysztofa Pawlukojć, pedagoga, i z zamiłowania ornitologa. Przy przygotowaniu programu działania Grupy współpracowali również specjaliści z ZUOK. Podstawą zajęć są godzinne wizyty Grupy na składowisku raz w miesiącu, by następnie w szkolnej bibliotece omawiać dokonane obserwacje.

Do tej pory prowadzący przekazali młodzieży podstawowe informacje dotyczące gatunków ptaków przebywających na składowiskach odpadów. Przeprowadzono również edukację z zakresu rozróżniania poszczególnych gatunków, również przy użyciu odpowiednich pomocy, takich jak lornetki, lunety czy aparaty fotograficzne. Grupa „Kania” zapoznała się już także z gatunkami ptaków drapieżnych, a teraz gromadzi wiedzę na temat wybranych ptaków wróblowych. Oprócz wzorku, uczniowie trenują także słuch, gdyż pedagodzy uczą ich rozpoznawać głosy obserwowanych skrzydlatych gości wysypiska.

Pierwsza faza projektu rozpoczęła się w czerwcu br. i potrwa do grudnia 2017 r. Z uwagi na specyfikę miejsca część edukacyjna dotyczy również gospodarki odpadowej – znaczenia segregacji i recyklingu. Działanie w ramach Grupy „Kania” wpisuje się w program edukacyjny prowadzony już od dawna w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo. Oprócz wizyt studyjnych połączonych z oprowadzaniem gości, obecności na imprezach gminnych, organizacji Dnia Otwartego czy warsztatów artystycznych, Zarząd ZUOK skupił się również na projektach związanych z ochroną środowiska przyrodniczego. Co więcej, wyniki prowadzonych przez młodzież ptasich badań będą prezentowane na stronie internetowej ZUOK, a szczegółowy raport z obserwacji zostanie omówiony podczas III edycji Konferencji Ornitologicznej, na którą Zakład zaprasza już teraz.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ZUOK Spytkowo

fot. ZUOK Spytkowo

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner medialny

reklama