ekoedukacja

Ekoedukacja nad Wisłą

Najmłodsi warszawiacy odkrywają naturę podczas wycieczek wśród dzikich zakątków stolicy – informuje Urząd m.st. Warszawy (UM).

„Mikrowyprawy nad Wisłę” to ekoedukacyjna forma rozrywki przygotowana dla dzieci i całych rodzin.

Eksplorowanie nadwiślańskich gąszczy, poznawanie rosnących tam roślin jadalnych czy skakanie w kaloszach, to aktywności, które sprawiają radość młodszym i starszym mieszkańcom stolicy – zaznacza UM.

Ekoedukacja dla dzieci i dorosłych nad Wisłą

Uczestnicy edukacyjnych spacerów słuchają ciekawostek o nadwodnej naturze i miejskiej zieleni. Zwiedzili już starorzecza warszawskiej Pragi, mokotowskie łachy i zakątki parku Arkadia. Podczas spacerów dzieci zbierały owocowe skarby i liście, a dorośli korzystali z uroków jesiennych krajobrazów. W trakcie bezpłatnych spotkań przewodnicy opowiadają o unikatowych gatunkach fauny i flory, takich jak rzadka paproć wodna czy skrzeczące traszki.

Warto przy okazji zaznaczyć, że nad Wisłą żyje ponad 150 gatunków ptaków, a w samej rzece ponad 30 gatunków ryb. Na co dzień warszawiacy mogą również spotkać m.in. raki, bobry, piżmaki i wydry. Dla ochrony siedlisk oraz w celu poprawy życia ptaków, w tym gatunków rzadkich w skali europejskiej, jak rybitwa białoczelna czy rybitwa rzeczna, zbudowane zostały wyspy lęgowe. Ich mieszkańcy rezydują w korycie Wisły na odcinku między mostem Gdańskim a mostem Grota-Roweckiego.

– Wisła skrywa wiele przyrodniczych tajemnic. W trosce o ekologiczne bogactwo stolicy, obejmujemy nadrzeczne tereny szczególną ochroną. Należą do nich obszary Natura 2000, gdzie mieszkańcy mogą spotkać naturalne siedliska zwierząt. W Warszawie opiekujemy się m.in. kluczowymi gatunkami ptaków Doliny Środkowej Wisły, a także bobrami czy wydrami. W tym roku zbudowaliśmy plac zabaw przy Poniatówce i pięć ogrodów do zabawy. Ich aranżacja składa się z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamienie czy wiklina. Nasze miejskie projekty pozwalają dzieciom zbliżyć się do natury i poznać świat ekologii już od najmłodszych lat – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Program „Mikrowyprawy nad Wisłę” zachęca mieszkańców do spędzania czasu na powietrzu, przez minimum 60 minut dziennie. Tzw. „Zielona godzina” pozwala na regenerację sił po pracy i nauce oraz korzystnie wpływa na kondycję dzieci. Projekt realizuje m.st. Warszawa we współpracy z Fundacją Dzieci w Naturę.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. Zarząd Zieleni m.st Warszawy

 

reklama