Nowy Eko Ogród w IX Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi

Nowy Eko Ogród w IX Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi

Przy IX Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi zrobiło się zielono. Nowy Eko Ogród będzie służyć uczniom do nauki o ekologii, a okoliczni mieszkańcy – będą tam mogli odpoczywać w cieniu drzew. To jeden z wielu projektów zrealizowanych ze środków Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego – podał Urząd Miasta Łodzi (UM).

Jakim celem ma służyć Eko Ogród?

Eko Ogród IX Liceum Ogólnokształcącego pełni nie tylko funkcje estetyczne. To wyjątkowe miejsce ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Powstał tam naturalny i różnorodny ekosystem, a sama przestrzeń została podzielona na kilka stref. To na przykład ogród leśny, ogród warzywny czy ogród deszczowy, w którym roślinność podlewana jest deszczówką pochodzącą ze zbiornika retencyjnego. W Eko Ogrodzie pojawiły się też nowe drzewa i krzewy. Wybrano takie gatunki, które niezależnie od pory roku pochłaniają duże ilości zanieczyszczeń z powietrza i gleby. Rosną tam również miododajne rudbekie, krwawniki i jeżówki, które w miejskim środowisku zapewniają pożywienie dla pożytecznych owadów – pszczół i trzmieli. Schronienie wśród zieleni znajdą też inne zwierzęta – pająki, ptaki, gady i płazy. Będą się tam mogły schronić również mniejsze ssaki, np. jeże, które mogą odpocząć w specjalnych budkach.

Łódzki magistrat zaznacza, że Eko Ogród stanie się dla uczniów areną naukowych zmagań. Będą tam bowiem prowadzone terenowe lekcje z biologii, geografii, a nawet języków obcych. Wspólnym mianownikiem wszystkich zajęć będzie nauka o bioróżnorodności i ochronie środowiska.

Nie jedyne proekologiczne działanie

Ratusz zaznacza przy okazji, że IX Liceum Ogólnokształcące nie od dziś stawia na ochronę środowiska. To pierwsza szkoła w Łodzi, na dachu której zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 24,3 kWp. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet 55 tys. zł rocznie. Podczas lekcji ekologii uczniowie wraz z nauczycielami na bieżąco monitorują wydajność instalacji. Dodatkowo w szkole zamontowano pompę ciepła, a każdy kran w placówce został wyposażony w nowoczesny eko-perlator. To – jak tłumaczy UM – specjalne urządzenie, które ogranicza zużycie wody z 12 litrów na minutę do 3,5. Te nowoczesne rozwiązania na miarę XXI w. pozwalają także oszczędzać pieniądze. Jednak w tym przypadku najważniejsze jest to, by uczniowie wiedzieli, że każdy może zatroszczyć się o środowisko. To nie koniec proekologicznych inwestycji w tym liceum. Magistrat wskazuje bowiem, że jeszcze w tym roku na terenie szkoły staną ekolatarnie. A w przyszłości planowana jest też budowa turbiny wiatrowej.

Eko Ogród za 125 tys. zł

Eko Ogród to projekt zgłoszony przez mieszkańców i zrealizowany dla nich w ramach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Kosztował 125 tys. zł – wylicza UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. www.lodz.pl

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu